KulturaMiasto i Gmina

Znam i nazywam faunę nadnarwiańską, chronię przyrodę – wyniki konkursu plastycznego

Dzieci i młodzież z niecierpliwością czekały w czasie Dnia Ogórka w Kruszewie 2 X 2016 roku na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Znam i nazywam faunę nadnarwiańską, chronię przyrodę” dofinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” i Urząd Miejski w Choroszczy. W czasie ceremonii wręczenia nagród prezentowane były cyfrowe kopie prac.

W gronie wyróżnionych znalazła się aż dwudziestka dzieci z gminy Choroszcz: Krystyna Muczyńska, Gabriela Bołtruczyk, Celinka Chorąży, Julia Syczewska, Julia Korpacz, Zofia Mazurczuk, Aleksandra Zinówko, Amelia Dłutek, Gabriela Seweryn, Julia Sadowska, Piotr Krzywicki, Szymon Łaciński, Julian Sakowicz, Gabriela Cieśluk, Elwira Oksztulska, Angelika Jabłońska, Jakub Kosiński, Julia Waszkiewicz, Gabriela Maciejewska oraz Gabriela Miastkowska. Każde z grona wyróżnionych młodych twórców dostało dyplom i piękny album o tematyce przyrodniczej.

Nie jeden, nie dwa, ale osiem rowerów czekało na zwycięzców konkursu. Przedsięwzięcie gminy Choroszcz od początku zakładało parytet równego nagradzania dziewczynek i chłopców, dlatego w każdej kategorii wiekowej równa ilość rowerów trafiła do młodych mieszkanek i mieszkańców gminy.

W kategorii wiekowej I (3-6 lat) nagrodzono rowerami prace na temat „Moje ulubione nadnarwiańskie dzikie zwierzę” autorstwa Amelii Krysiewicz, Natalii Pawłowskiej, Mateusza Ciereszko oraz Marcela Cudowskiego. Dodatkowo cała czwórka najmłodszych uczestników otrzymała kolorowe kaski rowerowe ufundowane przez choroszczańskie przedsiębiorstwo BikeFast Sklep Rowerowy Piotra Krajewskiego.

W starszej grupie wiekowej (7-10 lat) dzieci tworzyły pracę o zagadnieniu „Segreguję śmieci – ratuję przyrodę”. Zwycięskie dzieła to prace Martyny Kosakowskiej oraz Oliwiera Ostrowskiego.

Grono nastolatków (11-16 lat) próbowało odpowiedzieć na pytanie „Jak wyglądałby świat, gdyby nie sprzątano śmieci?”. Jury powołane do oceny prac – Karolina Gołębiewska, Lucyna Jutkiewicz, Ewa Sokół, Adam Kamieński i Wojciech Cymbalisty – po długotrwałych obradach wybrało zwycięskie dzieła. Rowerami oznaczonymi pięknymi nalepkami informującymi o sponsorach uhonorowano Maję Łazarską i Macieja Rojeckiego. Prócz nagród rzeczowych każde ze zwycięzców otrzymało piękny dyplom zaprojektowany przez Mieczysława Ciołko instruktora Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Jak podkreślają organizatorzy, konkurs przerósł oczekiwania. Prace zgłosiło aż 63 dzieci. Dziesiątki młodych ludzi pochyliło się nad zagadnieniami z zakresu znajomości i ochrony przyrody, a setki uczestników Dnia Ogórka w Kruszewie, liczne rodziny uczestników oraz setki osób oglądających wystawę pokonkursową wyeksponowaną w październiku i w listopadzie w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy tudzież za pomocą mediów elektronicznych rozwijało refleksję ekologiczną. Bez wątpienia wpłynie to wszystko pozytywnie na świadomość mieszkanców gminy Choroszcz w temacie ochrony przyrody.

Miłym akcentem jest ustawiczne wsparcie medialne lokalnych gazet – „Gazety w Choroszczy” i „Głosu Choroszczy” oraz Twojej Telewizji Regionalnej, dzięki czemu informacje o konkursie i jego wynikach dotarły do szerokiej rzeszy mieszkańców gminy i Białostocczyzny.

WJC, fot. KG