Druga część „Wspomnień wojennych” już dostępna!

W burzowy czwartek 29 czerwca 2017 mimo trudnej aury o 17:00 w auli M-GCKiS pojawiło się liczne grono miłośników lokalnej historii. Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała zaprezentowało nową, już drugą, część „Wspomnień wojennych” wydrukowanych dzięki dotacji gminy Choroszcz i przy wsparciu technicznym Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Wydarzenie uświetnił koncert o tematyce patriotycznej w wykonaniu Chóru Kameralnego pod dyrekcją Małgorzaty Olechno.

Nowy tom, to liczne relacje spisane przez Grzegorza Krysiewicza, prezesa Stowarzyszenia, Henryka Zdanowicza i Wiesławę Świsłocką. Tematem przewodnim jest zagłada polskiej inteligencji w czasie II wojny światowej. Stowarzyszenie promujące znajomość historii i tradycji polskiej przybliża w tomie m.in. sylwetki siedmiu bohaterskich przedwojennych kierowników szkół powszechnych, z których sześciu zginęło z rąk okupantów, a wszyscy byli uprzednio prześladowani przez totalitaryzm Niemiec nazistowskich oraz Związek Sowiecki.

„Wspomnienia…” to już trzecia książka (po tomie pierwszym i „Wspomnieniach z mojego wojennego dzieciństwa” Janusza Mieczysława Koronkiewicza), która się ukazała dzięki pracy Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała przy wsparciu i zaangażowaniu M-GCKiS. Książka ważna, bo zapełniająca lukę w historii XX wieku małej choroszczańskiej ojczyzny. Zachęcamy do lektury!

Książkę wraz z tomem pierwszym można nabyć w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz na spotkaniach Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała.

WJC, fot. AK/M-GCKiS