Pamiętamy o historii 1 września

W pochmurny piątek 1 września 2017 choroszczanie zgromadzili się na Placu dra Zygmunta Brodowicza, by kultywować pamięć o ofiarach bezwzględnych totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego oraz przypomnieć o bohaterskich obrońcach Rzeczypospolitej Polskiej. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Grzegorz Krysiewicz prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, współorganizatora wydarzenia.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów II wojny światowej złożyły liczne delegacje, w tym reprezentujący choroszczański samorząd gminny Robert Wardziński burmistrz Choroszczy i Tomasz Kraśnicki radny rady miejskiej, Przedszkole Samorządowe im. Jana Pawła II – w tym liczne reprezentacje grup „Pszczółki” i „Tygryski”, Zakład Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji, Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza, Klub Abstynenta Wolność, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Wydarzenie uświetnił poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroszczy świętującej w tym roku 105 lat działalności.

Pamiątką dla wszystkich zebranych na Placu dra Z. Brodowicza w Choroszczy patriotów – i tych najmłodszych z przedszkola i nieco starszych stało się wspólne zdjęcie przed gmachem Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy mieszczącego przez sto lat placówki edukacyjne. To nawiązanie do tradycji szczególnie popularnej w latach międzywojennych. Poniżej zdjęcie archiwalne z prawdopodobnie pierwszych dni roku szkolnego 1939/40 i zdjęcie współczesne.

WJC

fot. KG/M-GCKiS