Sukces gimnazjalistek w Konkursie Historycznym „Mikołaj Kopernik i jego czasy”

Trzy gimnazjalistki ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy w dniu 16 kwietnia 2018 roku wzięły udział w wojewódzkim finale VII Konkursu Historycznego „Mikołaj Kopernik i jego czasy”, który odbył się w Szkole Handlowo -Ekonomicznej im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku oraz Instytut Badań Nad Dziedzictwem Kulturowym Europy. Turniej miał na calu propagowanie wśród młodzieży gimnazjalnej wiedzy o jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w dziejach Polski, twórcy teorii heliocentrycznej, wybitnym ekonomiście i wszechstronnym człowieku renesansu – Mikołaju Koperniku, jego życiu i dokonaniach oraz osiągnięciach politycznych, gospodarczych i kulturalnych Polski oraz Europy od poł. XV wieku do poł. XVI wieku.

Dominika Jacejko z klasy II b oraz Katarzyna Markowska i Agata Roszkowska z klasy II a wygrały w grudniu 2017 roku szkolone eliminacje i tym samym awansowały do finału konkursu „Mikołaj Kopernik i jego czasy”. Gimnazjalistki z dużym zaangażowaniem i zapałem przez kilka miesięcy przygotowywały się pod kierunkiem nauczycielki historii – pani Ewy Zalewskiej do kolejnego etapu turnieju zgłębiając życiorys Mikołaja Kopernika oraz poszerzając wiedzę historyczną.

16 kwietnia bieżącego roku Dominika, Agata i Katarzyna wzięły udział w finale konkursu, który polegał na rozwiązaniu testu wiedzy składającego się z kilkudziesięciu poleceń sprawdzających wiedzę uczestników na temat dokonań Mikołaja Kopernika oraz wydarzeń z historii Polski i Europy na przełomie XV i XVI wieku.

Tego samego dnia obyło się uroczyste podsumowanie VII Konkursu Historycznego „Mikołaj Kopernik i jego czasy” oraz wręczenie nagród przez pana Wojciecha Janowicza dyrektora Szkoły Handlowo – Ekonomicznej w Białymstoku oraz pana Grzegorza Przeździeckiego nauczyciela historii w tejże placówce. Wśród laureatów turnieju znalazła się Dominika Jacejko, która zajęła II miejsce, natomiast Agata Roszkowska i Katarzyna Markowska uzyskały tytuł finalisty VII Konkursu Historycznego „Mikołaj Kopernik i jego czasy”. Dziewczęta oprócz dyplomów odebrały również wartościowe nagrody.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów naukowych.

Ewa Zalewska