Choroszczańskie dyktando 2018 za nami!

22 listopada na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy odbyła się kolejna edycja „Choroszczańskiego Dyktanda”. Pięćdziesięcioro uczniów klas 1-6, 7-8 oraz 3 klasy gimnazjum miało okazję sprawdzić swój poziom znajomości zasad ortografii i gramatyki języka polskiego. Punktualnie o godzinie dziewiątej, po krótkim wystąpieniu pani dyrektor Ewy Zawistowskiej, która serdecznie przywitała zgromadzonych i starała się zmotywować ich do walki o jak najlepszy rezultat, a przede wszystkim dodać im otuchy, uczestnicy przystąpili do pisania. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż tekst, z którym musieli się mierzyć, przygotowany został specjalnie z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 

Zmagania z językiem polskim w tekście przygotowanym przez Izoldę Hukałowicz wymagały maksymalnego skupienia uwagi w celu uniknięcia błędów. Nie może zatem specjalnie dziwić fakt, że przepisanie niespecjalnie długiego tekstu zajęło zgromadzonym uczniom około pięćdziesięciu minut. Wynik zmagań poznamy 7 grudnia, wówczas to bowiem na auli Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się uroczysta gala, podczas której lokalnym mistrzom mowy ojczystej, czyli osobom, które osiągnęły najlepszy wynik, zostaną wręczone atrakcyjne nagrody. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału oraz życzymy sukcesów!

Wojciech Wieczorek

Tekst dyktanda:

Cała Polska, od morza aż po Tatry, świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości. Warszawianie, krakowiacy, rzeszowianie, ale i mieszkańcy niewielkich miejscowości jak Ruciane-Nida, Sokółka czy Choroszcz włączyli się do wspólnych obchodów tego święta. Po stu dwudziestu trzech latach niewoli urzeczywistniło się marzenie naszych przodków: Polska zrzuciła hańbiące jarzmo zaborców. 11 listopada 1918 roku to dzień, w którym Rada Regencyjna powierzyła Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad polskim wojskiem. Przez kolejne sto lat rzesze naszych rodaków upamiętniały niespotykane męstwo, honor i brawurę żołnierzy i cywilów, którzy nie wahali się poświęcić życia dla idei niepodległości. Sto lat później choroszczanie pamiętają o niezłomnych i niezwyciężonych bohaterach tamtych czasów. Przez okrągłe dwanaście miesięcy wątki patriotyczne towarzyszyły ważnym i bardziej błahym wydarzeniom społeczno-kulturalnym w gminie Choroszcz. Niemniej główne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości świętujemy, oczywiście, w listopadzie. Na przestrzeni trzech dni odbyło się mnóstwo arcyciekawych imprez, między innymi: zawody strzeleckie oraz finisaż wystawy prac Instytutu Pamięci Narodowej. Nie można nie wspomnieć o najważniejszym wydarzeniu. Otóż, bezpośrednio po niedzielnym nabożeństwie w choroszczańskim kościele, na odrestaurowanym Rynku 11 Listopada odsłonięto Pomnik Niepodległości, a także wmurowano Kapsułę Czasu z przekazem dla przyszłych pokoleń choroszczan. Być może ów przekaz będzie niezmiennie aktualny jak bezprecedensowe słowa Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.