Choroskie rewolucje

Ponad 70 widzów, głównie rewolucjonistów lat 89 – 95 zasiadło na widowni podczas sobotniego spektaklu „Rewolucja Balonowa” na deskach M-GCKiS w Choroszczy. Ci rewolucjoniści , czyli pierwsze pokolenie wychowane w demokratycznej Polsce, osoby ok 30-letnie, mali wówczas świadkowie zmian ustrojowych z rozrzewnieniem i gromkim śmiechem wspominali w auli M-GCKiS czasy dzieciństwa z wielkim smakiem przedstawione przez Katarzynę Marię Zielińską i Ksawerego Wójcińskiego (kontrabas).

Spektakl bezpretensjonalny, bezpruderyjny, szczery, pełen humoru o gorzkich czasach osładzanych smakiem wyjadanej ukradkiem cennej Nutelli i nadziei, jaką dała wolność, wolność ostatecznie wywołująca zagubienie. Bomba emocji eksplodująca z aktorki raz po raz uderzała w nas cytatami z reklam, piosenek, telewizyjnych seriali i teleturniejów, słynne Koło Fortuny, Kaszpirowski, Papa Dance, Dynastia, Amway, guma Donald, Cola, „Bravo”, kasety VHS i inne.

Kolejne treści wyrzucane przez aktorkę w naszą stronę wyświetlały się nam w głowach obrazami-wspomnieniami, do których śmialiśmy się co raz głośniej. Nie była to jednak czysta komedia. Zabawne i sentymentalne wspomnienia małej Wiki Zielińska przeplatała wypowiedziami już dorosłej Wiktorii, w których krył się tragizm życia dzisiejszych 30-latków – samotne wychowywanie dziecka, niespłacone raty za lodówkę, modne, drogie przedszkole, niespełnione nadzieje na miłość życia.

Kolorowa rzeczywistość, którą zachłysnęliśmy się dwie dekady temu, staje się utrapieniem, pchającym w niezależność zderzającą się z odpowiedzialnością już dorosłych ludzi. Pozostaje rozczarowanie i poczucie skazania na kapitalizm. Bo czy dziś coś jeszcze smakuje tak, jak pierwsza guma donald i zapach świątecznych pomarańczy? Nic. Taka odpowiedź padła z ust choroskiej widowni, która po spektaklu zgromadziła się w celu podzielenia się własnymi wspomnieniami.

 

Miało być krótkie przedstawienie – imię, rok urodzenia i wspomnienie z czasów 89-95. Skończyło się ponad godzinną rozmową pełną sentymentalnych, zabawnych i absurdalnych historii jakimi dzielili się między sobą widzowie np. o wyjazdach na zachodnie bazary z wątpliwej jakości towarem od „Ruskich”, żucie z kolegami gumy od wujka z Węgier po minucie na osobę, wypożyczalnie sprzętu video i filmowe noce z Brucem Lee, wystawki z puszek.

Obecna na spotkaniu młodzież, urodzona po roku 2000 z zaciekawieniem słuchała starszych i przytaczała historyjki przekazane przez rodziców i dziadków. W ich głosie słychać było nutę tęsknoty za ekscytacją jaką niegdyś przejawiali starsi w obliczu nowości „Nas tak nie cieszą te rzeczy, bo mamy je na wyciągnięcie ręki, a fajnie byłoby tak pragnąć czegoś, jak Wy wtedy”.

Po rozmowie odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez aktorkę Katarzynę Marię Zielińską i choreografkę Kayę Kołodzińską. Wielopokoleniowa grupa uczyła się poruszania scenicznego i bawiła się w dubbingowanie postaci z „Żaru tropików”, „Alfa” i „Dynastii”. Uczestnicy wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach teatralnych organizowanych w Centrum Kultury w Choroszczy, co można uznać za rewolucyjną deklarację.

Spektakl nie odbyłby się, gdyby nie scena od Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Białymstoku, wsparcie techniczne Brygady 2R Patrycjusza Włoskowskiego, Mtech Marka Wojtkowskiego i nagłośnienia Michała Buły, którzy nieodpłatnie zadbali o odpowiednie warunki sceniczne.

Monika Tekielska-Chmielewska, fot. Mateusz Jacewicz

Spektakl odbył się w Choroszczy w ramach Programu TEATR POLSKA organizowanego jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rewolucja Balonowa to sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat 90. widzianej oczami małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków, którzy jako kilkuletnie dzieci obserwowali zachodzące w Polsce zmiany.

Ps. Jako, że mamy w naszym kraju dwie aktorki o imieniu Katarzyna i nazwisku Zielińska, obie znane z ról w serialach – dla pewności podajemy link do strony Katarzyny Marii Zielińskiej, czyli tej aktorki o której byłą mowa w powyższym materiale. http://kasiamariazielinska.pl oraz rewolucjabalonowa.blogspot.com