Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
W czwartkowe popołudnie odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece.
Podczas spotkania skupiliśmy się na ostatnich lekturach dostarczonych do nas w ramach działalności klubu oraz wokół podlaskich twórców i z tej właśnie okazji gościła wśród nas lokalna poetka Weronika Krysiewicz. Spotkania autorskie są jedną z form popularyzacji literatury, służą promocji książek i ich twórców. Dają możliwość poznania ludzi pióra, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich.
Porozmawialiśmy o autorach z województwa podlaskiego i Podlasiu jako miejscu akcji w wielu książkach. W tym miejscu przypomniałyśmy uznanych i cenionych autorów, których pożegnałyśmy w tym roku, m.in. naszego lokalnego patriotę, kolekcjonera, wybitnego znawcę historii Choroszczy Jana Adamskiego i Jana Leończuka jednego z najbardziej znanych podlaskich poetów, wieloletniego dyrektora Książnicy Podlaskiej, zdobywcy nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Wśród wymienianych twórców, których Kapituła nagrody im. Wiesława Kazaneckiego nagrodziła w ciągu ostatnich lat padły znane naszym klubowiczkom nazwiska,m.in. Prymaka-Oniszk Aneta z książką o bieżeństwie i Karpowicz Ignacy z powieścią „Sońka”. Natomiast w gronie poczytnych podlaskich autorek/rów nasze klubowiczki cenią sobie twórczość m.in. Katarzyny Drogi, Urszuli Gajdowskiej, Wojciecha Koronkiewicza, Joanny Kruszewskiej czy Zenona Krajewskiego (pseudo.NIWEN).
Przechodząc do poezji porozmawiałyśmy z zaproszoną Panią Weroniką Krysiewicz o jej początkach literackich, inspiracjach poetyckich i marzeniach z nimi związanych. Pani Weronika – aktualnie choroszczanka, urodzona w Kruszewie, emerytowana nauczycielka z godnym naśladowania podejściem do uczniów, napisała i wydała do tej pory trzy tomiki poezji – dla dorosłych oraz dla dzieci. Autorka wyczulona jest na piękno przyrody, na każdym kroku docenia jej walory. Pragnie zaszczepić w młodych ludziach miłość, szacunek i dumę do lokalnej ziemi – małej Ojczyzny.
Na koniec klubowiczki wypełniły ankietę, w której pytałyśmy o preferencje czytelnicze oraz propozycje nazwisk na spotkania autorskie. Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie, wyrażając tym samym nadzieję na dalsze spotkania stacjonarne.
tekst OSzG
foto ŁK/PK