50 lat gra dla Was Radio Akadera

50 lat, Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego i … Złotą Płytę – ma Radio Akadera Politechniki Białostockiej. W sobotę, 15 października, w studenckim klubie Gwint, dziennikarze związani z Akaderą w ciągu tego półwiecza świętowali niezwykły jubileusz.

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis wręczył Kultowej Akaderze Złotą Płytę i życzył jeszcze większej integracji ze środowiskiem akademickim. Działalność Akadery jest z całą pewnością jednym z najbardziej dynamicznych przejawów białostockiego życia studenckiego (…) Cieszyć się wypada, iż ta misja jest nadal z powodzeniem realizowana – życzenia od Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego odczytała Rzeczniczka Urszula Mirończuk.

Jako młody chłopak miałem starego Grundiga, który miał popsuty potencjometr i odbierałem tylko 87,7 – czyli Radio Akadera. Nie pomyślałbym, że po kilkudziesięciu latach  będę miał przyjemność wręczać wyjątkowy prezent na ręce wyjątkowej redaktor naczelnej  – mówił Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno przekazując Julicie Grzywie – Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego. Wyróżnienie Zarząd Województwa przyznał „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie aktywnej działalności w życiu regionu, patronując setkom imprez kulturalnych, społecznych oraz sportowych”.

Był ogromny tort urodzinowy, jeszcze więcej wspomnień i planów na przyszłość. Zaśpiewał Julek Lesiński – doskonale znany słuchaczom Radia Akadera. Goście otrzymali pamiątkową monetę wybitą przez Mennicę Kresową „50 lat Radia Akadera”.

Początki Akadery sięgają połowy lat 60-tych. Wszystko zaczęło się w akademiku przy ulicy Krakowskiej 9, gdzie wraz z pracownikami zakładu „Fasty” zamieszkali studenci Wyższej Szkoły Inżynierskiej, późniejszej Politechniki Białostockiej.

„Pomysłodawcą stworzenia radiowęzła był Janusz Korczak, ówczesny przewodniczący Zrzeszenia Studentów Polskich. Szukając osób chętnych do pokierowania prowizoryczną rozgłośnią, na początku roku akademickiego 1965/1966 zaproponował współpracę Piotrowi Kozłowskiemu, Antoniemu Gwiazdowskiemu i Wojciechowi Burakowskiemu. Studenci zaczęli od dostosowania studia na swoje potrzeby: samodzielnie zamontowali tablicę rozdzielczą, zadbali by każde z pięter w budynku miało swój odłącznik i bezpieczniki. Dzięki staraniom Janusza Korczaka władze Wyższej Szkoły Inżynierskiej jesienią 1965 roku przeznaczyły na radiowęzeł pierwsze pieniądze. Kupiono konsoletę, radio, magnetofon i wzmacniacz, które studenci musieli odebrać osobiście z Warszawy zimą, na przełomie roku 1965 i 1966.  W międzyczasie studenci remontowali pomieszczenia radiowęzła, m.in. wyłożyli je foremkami od jajek. To wygłuszało pokoje i tworzyło prowizoryczne warunki akustyczne.

Na początku działalność radiowęzła opierała się na emitowaniu muzyki, nagranej na taśmy magnetofonowe z Trzeciego Programu Polskiego Radia. Jeśli chodzi o programy tworzone i prowadzone przez studentów, prawdziwym hitem wśród mieszkańców akademika były wybory „Piosenki Dnia”. Tadeusz Kuliński, pierwszy spiker i prezenter, ogłaszał muzycznych kandydatów, a studenci mogli oddawać głosy na swoich faworytów poprzez zapisanie wybranego tytułu na kartce i wrzucenie jej do skrzynki, którą umieszczono na drzwiach do radiowęzła” – tak początki Akadery opisała w swojej pracy dyplomowej była dziennikarka Akadery, obecnie dziennikarka Telewizji Polskiej w Białymstoku – Aleksandra Toczydłowska.

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych studenci postanowili nadać radiowęzłowi nazwę.  Z połączenia słów „akademickie” i „radio” powstała nazwa „Akadera”.

Dziś Akadera jest akademickim radiem słuchanym nie tylko przez studentów. Ma wiernych słuchaczy w Białymstoku i okolicach, którzy cenią rozgłośnię za rockową muzykę, autorskie programy i dziennikarzy, którzy pracują z pasją. Radio relacjonuje najważniejsze wydarzenia z życia Politechniki Białostockiej i innych uczelni w mieści,  codziennie opowiada o funkcjonowaniu miasta i regionu. Akadera od lat jest liczącą się rozgłośnią na rynku medialnym w Białymstoku. W okresie od marca do sierpnia 2016 roku  stacja  zanotowała słuchalność na poziomie 2,7 proc. – wynika z raportu Radio Track Millward Brown przygotowanego dla portalu Wirtualnemedia.pl.

O historii Kultowej Akadery posłuchać można  i ludzi Akadery spotkać w audycji Retro RadioSpekcja:

http://akadera.bialystok.pl/category/50-lat-akadery/

Już w listopadzie kolejne urodzinowe spotkanie – specjalny koncert w Klubie Gwint Politechniki Białostockiej.

ip/ra