Tydzień Patriotyczny w Zespole Szkół w Choroszczy

Po raz trzeci obchody Święta Konstytucji 3 Maja uczciliśmy poprzez zorganizowanie w szkole tygodnia patriotycznego. Zależało nam na kształtowanie u uczniów poczucia tożsamości narodowej, patriotyzmu, szacunku dla symboli narodowych, dokonań przodków oraz poczucia dumy z tego, że są Polakami.

W ramach „Majowego tygodnia patriotycznego” odbył koncert i konkurs piosenki patriotycznej „Tobie śpiewamy Ojczyzno”. Był on okazją do przypomnienia młodemu pokoleniu utworów, które są częścią naszego dziedzictwa narodowego. Poprowadziły nas one śladami polskiej historii, przypomniały wydarzenia wzniosłe i tragiczne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali efektownie przygotowane utwory. Uczestnicy konkursu wystąpili w patriotycznych strojach podkreślających charakter pieśni. Najlepszą interpretacją utworów wykazali się:

SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce – kl. V C, która wykonała utwór „Przybyli ułani pod okienko”
II miejsce – kl.VI C i jej interpretacja „Roty”
III miejsce – kl. IV B , która zaśpiewała „Mazurek 3 Maja”

GIMNAZJUM

I miejsce – kl. II C, która wykonała piosenkę „Rozszumiały się wierzby płaczące”
II miejsce – kl. I A i jej interpretacja utworu „Przybyli ułani pod okienko” oraz III B z pieśnią „Pierwsza Brygada”
III miejsce – kl. I D, która zaśpiewała „O mój rozmarynie” i III D wykonująca „Mazurek 3 Maja”

Wszystkim uczestnikom gratulujemy występów i życzymy sukcesów w przyszłym roku.

W ramach obchodów przypadającego 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, uczniowie naszej szkoły przeprowadzili lekcje wychowawcze poświęcone historii polskich symboli narodowych. Szczególną rolę zwróciliśmy w tym roku na dzieje barw narodowych oraz szacunek jaki należy zachować w stosunku do flagi, godła i hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

Nawiązując do chlubnych tradycji obchodów majowego święta, postanowiliśmy przystroić szkołę. Po raz kolejny ogłoszony został konkurs na patriotyczny wystrój sal lekcyjnych. Dominującymi kolorami w naszych klasach stały się biały i czerwony, pojawiły się flagi, kwiaty i gazetki rocznicowe. Oto wyniki konkursu:

SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce kl. IV A
II miejsce kl. VI B
III miejsce kl. V I A oraz VI C

GIMNAZJUM

I miejsce kl. I B
II miejsce kl. III B oraz I D

Majowy tydzień patriotyczny” był okazją do pogłębienia wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja, dziejów Ojczyzny i naszego dziedzictwa narodowego , był również lekcją patriotyzmu.

 

Beata Jabłońska