2 września w Kruszewie królował ogórek

Jeśli ogórek nie śpiewa,
i to o żadnej porze,
to widać z woli nieba
prawdopodobnie nie może.

Konstanty Ildefons Gałczyński, Dlaczego ogórek nie śpiewa

 

Któż nie lubi ogórków? Czy to świeżych, w mizerii, chłodniku lub kiszonych? Ogórek to roślina jednoroczna z rodziny dyniowatych. Pochodzi z Azji Środkowej. Raz w roku na Podlasiu, we wsi Kruszewo w gm. Choroszcz, na terenie miejscowej Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego odbywa się wielkie święto z ogórkiem w roli głównej. Jest to Ogólnopolski Dzień Ogórka. 2 września br. już po raz 19. w Kruszewie zorganizowano święto na cześć jego Zielonej Ogórkowej Mości.

Na przybyłych na XIX Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie czekały stanowiska rękodzielnicze, rzemieślnicze oraz handlowe. Wystawcy zjeżdżali na miejsce już od samego rana, rozstawiali swoje kramy i częstowali przywiezionymi wiktuałami. Można było zakupić miody, wędliny, chleby, potrawy regionalne, pierniki, świeże słodkie bułki, kołacze węgierskie, a także przyprawy i kosmetyki naturalne. Ponadto było wiele stoisk z ręcznie robionymi maskotkami, biżuterią, torbami hand-made, kwiatami i roślinami. Całość tworzyła barwną mieszankę kolorów, smaków i zapachów. Podczas gdy jedni dokonywali zakupów, inni posilali się zupą ogórkową ugotowaną przez Samorządowe Przedszkole im. Jana Pawła II w Choroszczy, a podawaną z prawdziwej kuchni polowej. Zupą częstował smakoszy sam Burmistrz Choroszczy.

Gwarno, aktywnie i tłoczno było też na scenie. Całe spotkanie zainaugurowała polowa msza święta, po której nastąpiło oficjalne otwarcie XIX Ogólnopolskiego Dnia Ogórka przez Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego oraz przez Wicemarszałka województwa podlaskiego Macieja Żywnę, a później sceną zawładnął folk i muzyka disco.

Jako pierwszy wystąpił Zespół Estradowy Białoruskiej Muzyki Ludowej „Kalinka”. Powstał on w 2002 r., jednak obecną formę sceniczną przyjął w 2008 r., z inicjatywy lidera Mariusza Chorużego. W stałym składzie grupa liczy 8 osób (6 dziewcząt, lider grupy i instrumentalista), ale często wspiera ich gościnnie dwoje instrumentalistów. Zespół wykonuje utwory przede wszystkim w języku białoruskim, ale też w ukraińskim, rosyjskim i polskim. „Kalinka” rozgrzała publiczność, skoczne kawałki porywały do tańca, a charyzma lidera udzieliła się widowni.

Zespół „Koplanianki” zaprezentował się na scenie z ludowym repertuarem lokalnych pieśni. Śpiewaczy zespół folklorystyczny „Koplanianki” powstał w latach 80. XX w. Wyłonił się z Koła Gospodyń Wiejskich w Koplanach. Oficjalną działalność rozpoczął w roku 1987. Przez ten długi czas „Koplanianki” uświetniały swoimi pieśniami liczne imprezy gminne i wojewódzkie. Brały udział w dziesiątkach koncertów, przeglądów i konkursów. Zebrały liczne wyróżnienia i nagrody, pisano o nich w prasie, także ogólnopolskiej, zamieszczano relacje w radiu i telewizji, m.in. w „Teleekspresie”.

Po „Koplaniankach” przyszedł czas na zespół „Klekociaki” z Bociek. Zespół folklorystyczny „Klekociaki” działa od 1962 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach i reprezentuje folklor Podlasia. Założony został przez Genowefę Łucjan i Mikołaja Turkowicza. Początkowo był to zespół pieśniarzy ludowych, obecnie zaś składa się z grupy śpiewaczej, kapeli i tancerzy. Charakterystyczna dla zespołu – od początku jego istnienia aż dzi – jest wielopokoleniowość. Również niezmienne pozostają główne atuty „Klekociaków”: żywiołowość i spontaniczność oraz dająca się odczuć podczas koncertów szczerość i prawdziwość artystycznej wypowiedzi, poparta rzetelnością wykonywanego rzemiosła. Tych wszystkich walorów można było doświadczyć także w tym roku w Kruszewie.

Jako ostatni z folklorystycznych zespołów wystąpiły niezawodne choroskie „Klepaczanki”. Zespół folklorystyczny z Klepacz zaśpiewał pieśni ludowe z naszego regionu. Repertuar zespołu oparty jest na starych piosenkach ludowych, przyśpiewkach okolicznościowych, pieśniach patriotycznych i religijnych. Zespół uczestniczy w licznych przeglądach folklorystycznych, a także – jako żeńska drużyna strażacka „samarytanek” przy OSP w Klepaczach – w przeglądach strażackich, m.in. w Warszawie, Becejłach, Ciechocinku. Obecnie zespół działa pod opieką Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy.

Gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Dnia Ogórka w Kruszewie był Adam Chrola, który od wielu lat związany jest profesjonalnie ze sceną muzyczną. W drugiej połowie 2009 r. powstała wymarzona płyta, zawierająca największe przeboje Krzysztofa Krawczyka pt. „Adam Chrola, Amore Mio, Złote przeboje Krzysztofa Krawczyka”. Podczas Dnia Ogórka w Kruszewie Chrola zaprezentował swoje największe przeboje. Widownia tańczyła, śpiewała razem z artystą i świetnie się bawiła. Bisów nie było końca, a fani artysty domagali się muzyki jeszcze i jeszcze.

Podczas XIX Ogólnopolskiego Dnia Ogórka w Kruszewie, wzorem lat ubiegłych, odbyły się konkursy. Na największego, najcięższego i najdziwniejszego ogórka. Jak również zjadanie ogórków na czas, wiersz o ogórku i najpyszniejszą potrawę z ogórka. Jednak chyba największe zainteresowanie budził konkurs w rzucie ogórkiem do beczki. Wywołał on wiele śmiechu, a mistrz w rzucie ogórkiem dumnie odebrał puchar z rąk dyrektora M-GCKiS w Choroszczy.

Podczas tegorocznego święta ogórka można było podziwiać wystawę, która powstała w ramach projektu Kultura Dostępna „Lokalne centra kultury”.

XIX Ogólnopolski Dzień Ogórka będzie z pewnością długo wspominany. Moc atrakcji, dobra zabawa oraz pogoda przyciągnęła rekordowe tłumy. Cieszymy się, że każdy wyszedł z imprezy z ciekawą pamiątką zakupioną na stoiskach, z pozytywnymi wrażeniami muzycznymi i poczuciem mile spędzonego czasu. A ogórki, czyli główny bohater imprezy, rozeszły się w mig!

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji XIX Ogólnopolskiego Dnia :Ogórka, Urzędowi Miejskiemu w Choroszczy, Szkole Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Kruszewie, Mieszkańcom wsi Kruszewo, Producentom Ogórków i serów z terenu gminy Choroszcz, Stowarzyszeniu „Kruszewskie Warzywa Herbowe”. Ponadto podziękowania należą się sponsorom: Marce Żubr, Casablanca Catering, Stajni Kruszewo, Dwór Czarneckiego, Materiały Budowlane „Plus”, a także patronom medialnym wydarzenia.