KomunikatyMiasto i GminaZ Urzędu

Modernizacje sieci wodno-kanalizacyjnej w Choroszczy

W gminie Choroszcz zostanie zmodernizowana sieć wodno-kanalizacyjna, oczyszczalnia ścieków i stacja uzdatniana wody. Będzie to możliwe dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, którą przyznał Zarząd Województwa – ponad 19 milionów złotych. Poinformowali o tym 24 maja na konferencji prasowej Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, burmistrz Choroszczy Robert Wardziński i Mariusz Wróbel prezes ZECWiK.

Gmina wzięła udział w konkursie na inwestycje w sektorze gospodarki wodno-ściekowej (działanie 6.2). Przeszła pozytywnie ocenę i, decyzją  Zarządu, otrzymała dofinansowanie z RPOWP. Projekt zrealizuje Zakład Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji. Inwestycja warta jest 28,6 mln zł, a dotacja z RPOWP wyniesie 19,3 mln zł.

– Gmina Choroszcz odważyła się sięgnąć po te środki. Nie lubimy mówić o oczyszczalni ścieków, a to są bardzo potrzebne inwestycje. Ta realizowana w Choroszczy będzie bardzo przyjazna środowisku, bardzo przyjazna mieszkańcom, którzy tu chętniej będą się osiedlać. Jest też ważna z punktu widzenia kolejnych inwestycji, które dzięki tej będą w gminie możliwe – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno.

– To największy w historii spółki ZECWiK projekt i bardzo ważny, bo dzięki niemu gmina Choroszcz będzie się prężnie rozwijała – przyznał burmistrz Robert Wardziński odbierając z rąk wicemarszałka symboliczną tablicę z parametrami projektu.

Dzięki dofinansowaniu gmina rozbuduje i przebuduje oczyszczalnię ścieków w Choroszczy oraz główną przepompownię. Gruntowna modernizacja systemu (oddanego do użytku w 1998 roku) umożliwi podłączenie nowych odbiorców. Nowe urządzenia w znaczący sposób poprawią sprawność i funkcjonalność oczyszczalni, pozwolą też na oszczędności w użytkowaniu systemu oraz w samej gospodarce nieczystościami.

– Ta dotacja pomoże nam przebudować sieć wodno-kanalizacyjną w dziewięciu ulicach w mieście: H. Sienkiewicza, J. K. Branickiego, Narwiańskiej, Rybackiej, A. Mickiewicza, F. Karpińskiego, Bobrowej, Lisiej i Sarniej. W rezultacie zyskamy ponad 4 kilometry nowej sieci sanitarnej i niemal kilometr sieci wodociągowej, przebudowanych zostanie 2,5 km sieci wodociągowej. Zwiększona zostanie też średnica magistrali wodociągowej, co z kolei pozwoli na podłączenie nowych odbiorców. Ta inwestycja wprowadzi gminę w XXI – wyliczał elementy projektu Mariusz Wróbel prezes ZECWiK.

W ramach dofinansowania przebudowana zostanie też stacja uzdatniania wody,  powstaną dwie nowe studnie. Zabiegi te usprawnią sam proces dostarczania wody do domów mieszkańców, zwiększą niezawodność urządzeń i poprawią jakość wody.

Inwestycja będzie gotowa do końca 2018 roku.

Wicemarszałek Żywno przypomniał również o zbliżającym się terminie kolejnego konkursu, analogicznego do tego, z którego skorzystała gmina Choroszcz i zaapelował do potencjalnych beneficjentów o aplikowanie. Przypomniał też o możliwości korzystania z porad, dotyczących funduszy unijnych w Głównym Punkcie Informacyjnym w Białymstoku.

W konkursie z działania 6.2 (ochrona wody i gleb) mogą uczestniczyć samorządy, podmioty świadczące usługi z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz inne podmioty wykonujące usługi publiczne, w tym przedsiębiorstwa. Można w nim zdobyć pieniądze na inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Kolejny taki konkurs ruszy w sierpniu lub we wrześniu (budżet 50 mln zł). Będzie prowadzony prawdopodobnie aż do końca 2017 r.

Źródło: wrotapodlasia.pl

fot. Marek Sokół