Eko Dzień Dziecka i gala konkursu „Dziesięć zasad przyjaciela przyrody”
W piękną, słoneczną niedzielę 4 czerwca w Choroszczy na Błoniach Jana Pawła II odbył się Eko Dzień Dziecka. Wydarzenie rozpoczęła uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Dziesięć zasad przyjaciela przyrody”. Z rąk Roberta Wardzińskiego burmistrza Choroszczy 14 rowerów odebrało grono szczęśliwców, autorów zwycięskich prac. Najmłodsza piątka otrzymała dodatkowo kolorowe i zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom kaski rowerowe. Burmistrz wręczył również pamiątkowe dyplomy i zachęcał do udziału w następnych konkursach szerzących postawy ekologiczne – konkursie na Dni Choroszczy i letnim familijnym konkursie filmowym „Ekogag”.
Nagrody i konkurs zrealizowano dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach projektu „Eko Dzień Dziecka” realizowanego przez gminę Choroszcz i Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.
Jury, powołane przez Przemysława Waczyńskiego dyrektora M-GCKiS, stanowione przez Elżbietę Wróblewską, Annę Kulikowską i Tomasza Chomickiego, po wnikliwej ocenie 27 nadesłanych prac, na których sportretowanych została blisko setka zaangażowanych w ekoprojekty osób, jednomyślnie przyznało nagrody główne w postaci roweru następującym uczestnikom konkursu:
Kategoria przedszkolna (4-6 lat) dziewczynki:
Alina Półkośnik
Amelia Malinowska
Gabriela Kaliszczyk
Kategoria przedszkolna (4-6 lat) chłopcy:
Piotr Krzywicki
Michał Sztabelski
Kategoria szkolna młodsza (7-11 lat) dziewczynki:
Gabriela Pogorzelska
Kinga Ramotowska
Maria Wnorowska
Wiktoria Maciejewska
Kategoria szkolna młodsza (7-11 lat) chłopcy:
Karol Rogowski
Michał Rogowski
Kategoria szkolna starsza (12-16 lat) dziewczynki:
Magdalena Wiśniewska
Natalia Jabłońska
Kategoria szkolna starsza (12-16 lat) chłopcy:
Bartłomiej Kardasz
Obok wielkiej gali podsumowującej konkurs „Dziesięć zasad przyjaciela przyrody” przez cały Eko Dzień Dziecka przed sceną były prezentowane zwycięskie prace eksponowane na dużych plakatach formatu a1 przygotowanych w pracowni graficznej Centrum Kultury i Sportu i wydrukowanych w profesjonalnej drukarni. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, a twórcy prac z dumą wskazywali na własne ekozasady, dzięki którym mogą jeździć nowymi rowerami. kto nie obejrzał jeszcze wystawy, może ją zobaczyć do 20 czerwca w siedzibie Centrum. Zapraszamy!
Kolejnym elementem Eko Dnia Dziecka przygotowanym przez gminę i Centrum Kultury był konkurs puszczania baniek mydlanych. Każda uczestnicząca osoba, która wypuściła przynajmniej jedną bańkę, wygrała jeden z pięciu wzorów toreb bawełnianych z wesołym obrazkiem i zasadą ochrony przyrody. W sumie aż pół tysiąca uczestników festynu wygrało ten praktyczny gadżet!
Niebieski namiot z napisem Choroszcz.pl miał jeszcze jedną atrakcję: pogotowie fotograficzne dla wszystkich, którzy chcieli wziąć udział w projekcie „Choroszcz.510″. Przypomnijmy, na tegoroczne Dni Choroszczy – jubileusz 510-lecia nadania Choroszczy praw miejskich powstanie wielki napis ułożony z 510 zdjęć przedstawiających choroszczan.
Dużym zainteresowaniem cieszył się spektakl „Przygody kropli wody” Teatru Walnego. Los, zdawałoby się prozaicznej kropli, potrafił zaciekawić szerokie grono młodych widzów współuczestniczących w wyzwaniach, jakie stwarzał interaktywny spektakl. Warto dodać, że stworzone przez Adama Walnego widowisko, mogło gościć w Choroszczy dzięki wspomnianemu projektowi „Eko Dzień Dziecka” dofinansowanemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku i realizowanego przez gminę Choroszcz we współpracy z choroskim Centrum Kultury i Sportu.
Na pięknym familijnym festynie nie zabrakło tradycyjnych przejażdżek bajkową ciuchcią. Z atrakcji przygotowanej przez choroszczańską parafię rzymskokatolicką pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika a nadzorowaną przez strażników Eucharystii skorzystało 300 roześmianych dzieci mogących za pośrednictwem niezwykłego wehikułu spojrzeć na rodzinne miasteczko z innej perspektywy. Zuchom i harcerzom na co dzień zaangażowanym w dziesiątki przedsięwzięć i pamiętających o tradycjach patriotycznych Fundacja Pole Kultury przygotowała grę miejską „Szlakiem POW”. Na wszystkich uczestników czekały upominki filatelistyczne, a ósemka, która najszybciej pokonała trasę i rozwiązała zagadkę, wygrała gry planszowe i karciane oraz foldery wydane przez IPN.
Magistrat i ośrodek kultury przygotowały dla wszystkich łasuchów ponad trzygodzinny dyżur wytwórni waty cukrowej. Aby słodycze nie odkładały się zbytnio u młodych uczestników festynu, na dzieciaki czekało wielkie skakanie na trzech barwnych urządzeniach. Było głośno, wesoło, radośnie, tłumnie, słonecznie i gorąco.
Z odsieczą prażonym przez czerwcowe słońce przybyła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Choroszczy. Druhowie instruowali, jak skutecznie kierować strumieniem wody, z czego z radością korzystała liczna grupa choroszczańskich latorośli, by móc jak najdłużej korzystać z atrakcji festynu.
Na scenie na Błoniach Jana Pawła II zagościła grupa tańca nowoczesnego z choroskiego Centrum Kultury i Sportu The best never rest pod kierunkiem Julii Kaczorowskiej. Młodzi adepci najnowszych tanecznych trendów zaprezentowali znakomite wyniki treningów w M-GCKiS i zyskali gromkie brawa od licznych widzów.
Równie serdecznie jak tancerki i tancerze w zielonych bluzach został powitany zespół wokalny Rytmy Czasu pod kierunkiem Jerzego Tomzika. Rytmy przygotowały szereg niespodzianek w postaci pięknie brzmiących debiutów. Najmłodsi stażem w zespole wespół z nieco starszym gronem z powodzeniem podbili choroszczańską publikę zasłuchaną w polskie standardy jazzu i bluesa. Nic dziwnego, że na czas koncertu wyludnił się festynowy plac zabaw, a przed sceną do ostatniej piosenki zasiadało liczne grono fanów. W końcu to śpiewała młodzież będącą nadzieją polskiej piosenki!
I tak dobiegł końca Eko Dzień Dziecka, po ponad trzech godzinach wielorakich atrakcji, w pięknych okolicznościach pogodowych, z zabawowym i ekologicznym przesłaniem, na znakomicie utrzymanych i przygotowanych do tego typu imprez Błoniach Jana Pawał II. Imprezę przygotowały połączone siły parafii katolickiej, Centrum Kultury, choroskiego magistratu i OSP Choroszcz przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
A kolejne wielkie atrakcje familijne przygotowuje Centrum Kultury i Sportu, już wkrótce,10 czerwca Choroszcańska Noc Gier, 17 czerwca w Zespole Szkół wystartuje XVIII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, od 21 do 25 czerwca trwać będą XXXVI Dni Choroszczy, a zaraz po nich, 26 i 27 czerwca Centrum zaprasza na spotkania z Pipi Pończoszanką.
WJC, fot. AK, EDz /M-GCKiS/