XXVII zlot jungów w Kołobrzegu

Młodzież szkolna z Kruszewa tradycyjnie już uczestniczyła w zlocie jungów w Kołobrzegu. Odbył się on po raz XXVII. Miał uroczystą oprawę, ponieważ w tym szczególnym roku obchodzimy też stulecie powstania Ligi Morskiej i Rzecznej.

Nasza podróż na Pomorze Zachodnie rozpoczęła się wczesnym rankiem w czwartek, 24 maja 2018 r.; a już po południu byliśmy nad ukochanym Bałtykiem. W programie na piątek przewidziano koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie, otwarcie wystawy okolicznościowej z okazji 100. lecia LMiR, podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Muzeum Oręża Polskiego i Ligą Morską i Rzeczną. Nas najbardziej zainteresowały rozgrywki sportowe, wielobój morski. Udało nam się zająć trzecie miejsce w kategorii szkół podstawowych. Nie omieszkaliśmy wieczorem pójść znowu nad morze. Następny dzień, czyli sobota, był też pełen atrakcji. W planie było: ogólnopolskie otwarcie sezonu żeglarskiego, przemarsz na Plac Ratuszowy, znowu koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie; następnie otwarcie Dni Kołobrzegu, potem przemarsz w korowodzie do Portu Pasażerskiego – a tam złożenie wiązanek kwiatów przy pomniku kmdr Stanisława Mieszkowskiego i Tym co zginęli na morzu. A potem znowu na plażę i harce nad morze; pójście na molo i zwiedzanie zabytków Kołobrzegu. Niedziela to ostatni dzień pobytu. Zaczęliśmy od mszy św. w intencji Ludzi Morza. Później przemaszerowaliśmy do Muzeum Oręża Polskiego. Tam nastąpiło częściowe podsumowanie zlotu, ponieważ część jungów brała udział jeszcze w rejsie na Bornholm i wycieczce autokarowej po wyspie. Można było zwiedzić ekspozycje muzealne.

My wieczorem po pożegnaniu się z morzem i Kołobrzegiem udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Wczesnym świtem byliśmy w Białymstoku na dworcu. To były jak zawsze niezapomniane chwile. Z chęcią powrócimy za rok, by znowu cieszyć się naszym polskim morzem. Ahoj!

Dorota Łukaszewicz
nauczycielka SP w Kruszewie