Podsumowanie roku 2020 w M-GCKiS w Choroszczy

Weszliśmy w ten rok pełni energii i zapału do działań. Zorganizowaliśmy dwa turnusy ferii zimowych, podczas których dzieci mogły aktywnie i twórczo spędzić czas. Odbył się także wyjazd do Opery w Białymstoku na spektakl „Baron cygański”. Ponadto w galerii M-GCKiS w Choroszczy zawisła wystawa Albina Waczyńskiego – malarza z Choroszczy. W styczniu także zorganizowaliśmy Choinkę Miejską na Placu Brodowicza, która przyciągnęła całe rodziny z dziećmi. Kawiarenka Historyczna tradycyjnie odbyła się w ostatni poniedziałek stycznia. Został zorganizowany Turniej Szachowy. Jak również obchody rocznicy Powstania Styczniowego. Koncert świąteczny „Rytmów Czasu” odbył się pod koniec stycznia. W lutym natomiast odbył się Turniej w Tenisie Stołowym. Wraz z Akcją Katolicką w Choroszczy odbył się pokaz filmu „Tajemnica Ojca Pio”. Ponadto z okazji Dnia Kobiet miał miejsce spektakl „Być jak Meryl”.

Jednak w marcu, zanim na dobre ruszyła realizacja imprez ogłoszono kwarantannę z powodu epidemii Covid – 19. Byliśmy zmuszeni odwołać zajęcia w M-GCKiS w Choroszczy oraz wszelkie imprezy z udziałem publiczności. W instytucjach kultury w całej Polsce zaczął się czas wyhamowania i pewnej stagnacji. My nie poddaliśmy się i znaleźliśmy nowe formuły wydarzeń i docierania z kulturą i sportem do odbiorców. Przeszliśmy na działalność on-line. Odbywały się ćwiczenia fitness na naszym profilu na Facebooku, nagrywaliśmy czytanie książek, zorganizowaliśmy rozmowy online na temat: legend, obrazu kobiet w kulturze, gier planszowych, malowaliśmy obraz na żywo, został nagrany film z gotowania chłodnika. Wprowadziliśmy cykl spotkań „Kulturalne czwartki”, „Spotkania przy sztaludze”. Staraliśmy się, by nasza oferta wirtualnych wydarzeń była atrakcyjna i zadawalała gusta naszych odbiorców. Każdy stream cieszył się dużym zasięgiem. Stałym elementem naszych działań stała się Kawiarnia Historyczna, w której poruszamy historię małej i wielkiej ojczyzny.

Sytuacja związana z pandemią i imprezy organizowane w roku 2020 wymagały od nas nie lada przygotowań, trzeba było zakupić płyny do dezynfekcji, maseczki, mieć za każdym razem oświadczenia o stanie zdrowia, musieliśmy wydzielać strefy podczas wydarzeń. Wszystko to w oparciu o przepisy, które zmieniały się z tygodnia na tydzień.

W letnim czasie jako pierwsi na Podlasiu zorganizowaliśmy kino plenerowe. Pierwszy raz w historii naszej gminy odbyło się kino samochodowe. W wakacje podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu Jarmarku Dominikańskiego w innej formie niż dotychczas. Jarmark Dominikański 2020 przyjął formę hybrydową. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnego jarmarku (nie mógł się odbyć zgodnie z prawem), czyli ze stanowisk handlowych, wielkich koncertów. Jednak byliśmy w stanie zaproponować ciekawą i cieszącą się popularnością (jak się okazało) imprezę. Wydarzenie to rozciągnęliśmy w czasie. Jarmark Dominikański 2020 trwał 9 dni. Imprezą otwierającą był wernisaż wystawy choroszczańskiej artystki Darii Ostrowskiej, która pokazała swoje obrazy z cyklu „Szeptem”. Wystawa bardzo nawiązywała do naszego podlaskiego dziedzictwa, bowiem ukazywała postacie szeptunek – podlaskich uzdrowicielek. Kolejnym wydarzeniem w ramach Jarmarku był pokaz filmu „Śnieżka” z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu białostockiej artystki muzycznej Miss God. Oba te wydarzenia zgromadziły sporą liczbę osób. Wszystko odbyło się w bezpiecznych warunkach. W kolejnych dniach odbywały się warsztaty rękodzieła i rzemiosła tradycyjnego. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem, ograniczona liczba miejsc nie pozwoliła przyjąć wszystkich chętnych. W ramach Jarmarku odbył się też koncert zespołu Klepaczanki na terenie parku Muzeum Wnętrz Pałacowych. Odbył się on bez udziału publiczności, a był transmitowany w internecie. Koncert okraszony był gawędą historyczną Józefa Waczyńskiego z Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. Całe wydarzenie zakończyły warsztaty tańca tradycyjnego z muzyką wykonywaną przez Kapelę Batareja na żywo. Ostatnie wydarzenie zgromadziło dużo osób. Uważamy, iż Jarmark w takiej formie bardzo się sprawdził.

Kolejną imprezą, którą współorganizowaliśmy, a która odbyła się w realu było Pożegnanie wakacji. Poluzowanie obostrzeń sprawiło, że dzieci wraz z rodzicami mogli się bawić wspólnie na Kominowym Bajorze.

Mimo niepewnej sytuacji podjęliśmy decyzję o organizacji także w realu Dnia Ogórka w Kruszewie. Musiał odbyć się z pewnymi ograniczeniami. Dzień Ogórka wymagał zwiększenia nakładu pracy, ale na pewno było warto. Z uwagi na konieczność zachowywania odległości między stanowiskami, zmniejszyliśmy liczbę wystawców. Każdy uczestnik i uczestniczka musiała wypełnić oświadczenia związane ze stanem zdrowia. Mimo tego, nie przeszkodziło to w tym, by impreza zakończyła się sukcesem. Odbyły się na scenie koncerty, w tym muzyki klasycznej, sprzedawcy byli usatysfakcjonowani, bowiem liczba uczestników przekroczyła nasze oczekiwania. Rotacyjnie przez cały dzień przewinęło się ponad 7 tysięcy osób (tyle zebraliśmy deklaracji uczestnictwa). To świadczy o tym, iż Dzień Ogórka to ważna impreza, organizowana przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy i Mieszkańców Wsi Kruszewo przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Choroszczy. W tym roku partnerem głównym było Przedszkole Samorządowe w Choroszczy.

Wydarzeniem, które zrealizowaliśmy w realu było Narodowe Czytanie. Niezwykle ważne w skali całego kraju wydarzenie zorganizowaliśmy w pięknej scenerii, na Placu Zygmunta Brodowicza. W tym roku zostało odczytane dzieło Juliusza Słowackiego – „Balladyna”. To już 9 edycja Narodowego Czytania ,w której to, Biblioteka Publiczna w Choroszczy bierze czynny udział.

Kadra zarówno M-GCKiS w Choroszczy, jak i biblioteki w Choroszczy w 2020 roku brała udział w wielu szkoleniach, webinariach, konferencjach oraz konkursach. Były to szkolenia głównie online, m.in. Narodowego Centrum Kultury, Podlaskiego Instytutu Kultury oraz wiele innych. Braliśmy udział także w spotkaniach doskonalących nasze kompetencje w realu, bowiem takie też się odbywały. Wszystko to po to, by jeszcze lepiej służyć kulturze, by zwiększać swoją wiedzę, budować sieci kontaktów.

Jesień 2020 nie przyniosła niestety odmiany dla możliwości naszych działań. Musieliśmy ponownie się zamknąć. Jednak stale nieutrudzenie realizujemy naszą misję. Kontynuujemy cyklicznie spotkania on-line: Kulturalny Czwartek, podczas którego zapraszamy ciekawe osoby z naszej gminy na rozmowę, Spotkania przy sztaludze, gdzie powstają portrety inspirowane obrazami sławnych malarzy oraz trwają dyskusje o kulturze i sztuce. Realizowaliśmy projekt „Fabrykanci w Choroszczy”. Tworzymy działania w przestrzeni oraz produkcje filmowe do sieci. Stramy się być cały czas z mieszkańcami i dla mieszkańców.

W strukturach M-GCKiS w Choroszczy działa Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy. W 2020 roku proponowała mieszkańcom Gminy Choroszcz, a w szczególności Czytelniczkom i Czytelnikom wiele ciekawych propozycji propagujących kulturę czytelnictwa.

Do marca br. wypożyczalnia działała w normalnym trybie pracy tzn. wypożyczenia odbywały się z wolnym dostępem do księgozbioru, można było bez ograniczeń korzystać z czytelni oraz stanowisk komputerowych. Jeszcze w styczniu odbyły się zabawy choinkowe w filiach bibliotecznych w Barszczewie i Klepaczach.

Do marca w bibliotece w Choroszczy trwały stałe zajęcia biblioteczne „Biblioteka Młodego Człowieka” , które w każde wtorkowe popołudnie wnosiły do Oddziału dla Dzieci wiele gwaru. Z początkiem marca, przy współpracy z Książnicą Podlaską odbyło się spotkanie autorskie z Katariną Lavmel na którym gościli Członkowie i Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Od marca w skutek wprowadzanych obostrzeń biblioteka zaczęła działać w ograniczonym zakresie, starając się nie ograniczać dostępu do literatury podjęte zostały następujące działania: obsługa Czytelnika w holu MGCKiS przy zachowaniu wszelkich norm sanitarnych, bez wolnego dostępu do księgozbioru oraz czytelni i stanowisk komputerowych. Czytelnicy chętni korzystali z takiej formy udostępnień przystosowując się do panujących obostrzeń, które zresztą przetrwały do końca bieżącego roku.

Miejska Biblioteka Publiczna podejmowała w tym czasie wiele działań w trybie ON-LINE. Sztandarowe konkursy organizowane corocznie przez choroszczańską bibliotekę odbywały się w tym roku w sferze Internetu. W takim trybie odbył się m.in. konkurs wielkanocny, konkurs „Lubię Czytać”, a poza tym konkurs dla fanów biblioteki na facebooku: konkurs na fabułę powieści kryminalnej, której akcja dzieje się w Choroszczy, konkurs „Gdybym miał/a czarodziejską różdżkę to…”, „Jowanka fajna z Ciebie koleżanka!”. Tydzień Bibliotek 2020 zatytułowany „Zasmakuj w bibliotece” przyniósł również moc atrakcji. W programie tegorocznej edycji było m.in. „Zasmakuj w bibliotece”, czyli gotowanie na ekranie prosto z Biblioteki, #dobranocka – cykl wieczorynek odczytywany przez nasze bibliotekarki, video-wywiad z Jakubem Kuroniem oraz wiele innych.

W maju również zapoczątkowany został cykl „Zaczytana Choroszczy, czyli trzy pytania do..” w którym to osoby związane z gminą Choroszcz opowiadały o swoich preferencjach czytelniczych.

Sierpień obfitował w spotkania czytelnicze. Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki pojawiły się w bibliotece, aby przy kawie porozmawiać o książkach, które otrzymały w ramach działania klubu.

W październiku grupa dzieci (odpowiadająca panującemu reżimowi sanitarnemu) wzięła udział w literackiej grze bibliotecznej, której scenariusz został opracowany przez nasze bibliotekarki.

W skutek wprowadzanych obostrzeń od listopada działania biblioteki na nowo zostały ograniczone. Uruchomiliśmy usługę „Książka na telefon” – umieszczając przed budynkiem regał do wypożyczeń i zwrotów, który miał na celu umożliwić bezkontaktowy dostęp do literatury. ”Książka na telefon” cieszyła się dużym powodzeniem, a Czytelnicy docenili powstałą inicjatywę. W grudniu odbył się konkurs bożonarodzeniowy on-line na najpiękniejsze życzenia świąteczne, który zaowocował pięknymi zgłoszeniami konkursowymi. Z inicjatywy naszych bibliotekarek, dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Choroszczy, w Choroszczy stanie budka na książki – darmowa ogólnodostępna biblioteczka, dzięki której mieszkańcy będą mogli wymieniać się miedzy sobą książkami.

W 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy wzbogaciła się w wiele ciekawych nowości książkowych zarówno z literatury pięknej, dziecięcej oraz popularno-naukowej. Jak w zeszłych latach biblioteka otrzymała dofinansowanie na zakup nowości czytelniczych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Choroszczańska biblioteka otrzymała szczególne wyróżnienie w skali województwa podlaskiego za przeprowadzenie literackiej gry bibliotecznej „Tropem Literek”; również dziewczęta z gminy Choroszczy z ramienia biblioteki wzięły udział w powiatowym konkursie „Słowo i ….” zdobywając wyróżnienie.

Za nami pracowity intensywny rok. Przed nami mnóstwo wyzwań. Czas ten jest czasem osobliwym. Czujemy smutek, że nie możemy spotkać się jak do tej pory z naszymi odbiorcami. Bo człowiek, relacje są dla nas najważniejsze. Jednak mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli zobaczyć się ze wszystkimi na żywo. Bez dystansu, ograniczeń w liczbie osób. Planujemy wydarzenia tak, by być jak najbliżej Was.

M-GCKiS w Choroszczy