EdukacjaMiasto i Gmina

Jasełka w Szkole Podstawowej w Złotorii

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy można na chwilę zwolnić, zastanowić się nad swoim życiem. Dnia 19.12.2019 r. w Szkole Podstawowej w Złotorii odbyła się uroczysta wigilia. Ten niezwykły dzień rozpoczął muzyczny występ świątecznych piosenek w języku angielskim w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły.

A kiedy zgasły światła i zapanowała cisza, uczniowie klas V-VIII przedstawili historię narodzin Jezusa w betlejemskiej stajence. Tematem przewodnim tegorocznych jasełek było przypomnienie widzom tych wydarzeń, które prowadziły do narodzenia Zbawiciela świata. W spektaklu znalazło się więc stworzenie świata, powołanie do życia pierwszych ludzi oraz ich wypędzenie z Edenu, by poprzez zwiastowanie przenieść widzów do Betlejem, gdzie narodził się Jezus, do którego przybyli pasterze oraz królowie, by oddać mu pokłon.

Każdego roku przedstawienia w naszej szkole  zaskakują nowymi elementami i inną koncepcją. Tym razem wykorzystano teatr cieni, taniec, kolędy w wykonaniu uczennic z klas VI, VII i VIII. Całość przedstawienia dopełniła dopracowana w każdym szczególe scenografia. Przygotowania do przedstawienia trwały od miesiąca, uczniowie poświęcili wiele czasu na próby, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Całość przedstawienia została przygotowana w ramach realizacji koła teatralnego SP w Złotorii oraz świetlicy artystycznej gminnego programu profilaktycznego.

Jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły wprowadziły wszystkich obecnych w świąteczny nastrój oraz swym pięknym i oryginalnym występem podbiły serca publiczności. Wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były wyrazem uznania za doskonale wykonane przedstawienie.

Nie zabrakło również serdecznych i pełnych ciepła życzeń ze strony Pani Dyrektor Moniki Prejzner oraz Księdza Proboszcza Bogusława Samsela. Dużym przeżyciem było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń. Takie chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz przede wszystkim wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Na koniec, zgodnie ze szkolną tradycją goście spotkali się przy wigilijnym – pełnym wspaniałych i pysznych dań – stole przygotowanym przez pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.

Anna Radziszewska