Andrzejkowe wróżby w Barszczewie

Jest taki wieczór w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem wróżb, czarów i magii. Przypada on w wigilię Św. Andrzeja- orędownika zakochanych, opiekuna małżeństw. Andrzejki znane też jako Jędrzejki, obecnie są obyczajem świeckim. Dziś zarówno dziewczęta jak i chłopcy, bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej wspólnie, na zorganizowanych zabawach lub kameralnych, domowych spotkaniach.
Taki niezwykły wieczór miał miejsce dn. 30 listopada w Filii Bibliotecznej w Barszczewie. Pierwszą z wróżb, którą rozpoczęliśmy spotkanie, było wylewanie kształtów na wodzie, z roztopionego wosku, a następnie interpretowanie przyszłości z kształtu figurki i rzucanego przez nią cienia. ,,Nalejcie wosku na wodę, poznacie swoją przygodę”. Do jednej z najbardziej lubianych i znanych wróżb, należała zabawa z butami, która dawała odpowiedź, który z pierwszych uczestników zabawy zmieni swój stan cywilny. Następnie poznawaliśmy imiona przyszłych partnerów, wbijając szpileczkę w serduszko z zapisanymi inicjałami tych imion. Rzucając monetą do pudełeczka, można było dowiedzieć się, czy nasze marzenia spełnią się w tym roku. Były też inne wróżby jak: papierowe łódeczki, magia cyfr, odgadywanie imion z długości włosa czy też rozrzuconych szpileczek.
Spotkanie andrzejkowe upłynęło w miłej i wesołej atmosferze. Ponieważ wszystkie wróżby miały pozytywne znaczenie, dzieci bawiły się wyśmienicie. Pamiętały także, że należy je traktować z przymrużeniem oka, bo najważniejsza była dobra zabawa bez względu na to co sobie wywróżyliśmy. Dzięki takim spotkaniom, kultywujemy dawne tradycje ludowe, wśród dzieci i młodzieży. Dodając nowych elementów, harmonijnie splatamy ,,stare” z tym co ,,nowe” w naszej kulturze.

Małgorzata Świszcz
bibliotekarz