Majowy tydzień patriotyczny w SP w Choroszczy

Tradycją Szkoły Podstawowej w Choroszczy stało się organizowanie „Majowego tygodnia patriotycznego”, związanego z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tegoroczne uroczystości majowe były dla naszej społeczności szczególnie ważne, gdyż wpisują się w świętowanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Zależało nam na kształtowanie u uczniów poczucia dumy z tego, że są Polakami, rozbudzaniu uczuć patriotycznych, szacunku dla symboli narodowych i dokonań przodków.

W ramach „Majowego tygodnia patriotycznego” odbyły się: 


Tobie śpiewamy ojczyzno – koncert i konkurs piosenki patriotycznej

Po raz czwarty odbył się w szkole koncert a zarazem konkurs pieśni patriotycznych. Był on okazją do przypomnienia młodemu pokoleniu utworów, które są częścią naszego dziedzictwa narodowego. Poprowadziły nas one śladami polskiej historii, przypomniały wydarzenia wzniosłe i tragiczne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali efektownie przygotowane utwory. Uczestnicy konkursu wystąpili w patriotycznych strojach podkreślających charakter pieśni. W tej edycji konkursu prace naszego jury w składzie: ksiądz Sebastian Sum, Małgorzata Czulewicz, Celina Zubrycka, Barbara Joka i Agnieszka Łuniewska wspomagały panie, Karolina Gołębiewska z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Izolda Hukałowicz reprezentująca miejską Bibliotekę Publiczną.

Najlepszą interpretacją utworów wykazali się:

Klasy IV-VI Szkoły Podstawowej

I miejsce – kl. V B, która wykonała „Rotę” |
II miejsce – kl. V C i jej interpretacja „Murów” oraz kl. VI C z piosenką „O mój rozmarynie”
III miejsce – kl. VI A, która zaśpiewała „Rozszumiały się wierzby płaczące” oraz IV D wykonująca utwór „Jest takie miejsce, jest taki kraj”

Gimnazjum i klasy VII Szkoły Podstawowej 

I miejsce – kl. III C, która wykonała pieśń „Pierwsza Brygada”
II miejsce – kl. II D i jej interpretacja utworu „Rozszumiały się wierzby płaczące” oraz II B z pieśnią „O mój rozmarynie”
III miejsce – kl. VII C, która zaśpiewała „Hej strzelcy wraz ” i VII B wykonująca utwór „Jest takie miejsce, jest taki kraj”

Wszystkim uczestnikom i przygotowującym ich nauczycielom gratulujemy występów i życzymy sukcesów w przyszłym roku.


Konstytucja 3 maja – próba ratowania Polski, lekcje wychowawcze

W tygodniu patriotycznym lekcje wychowawcze zostały poświęcone pierwszej w dziejach Polski i Europy konstytucji. Uczniowie poznali okoliczności uchwalenia ustawy zasadniczej, główne reformy wprowadzone przez ten dokument oraz osoby zaangażowane w próbę ratowania niepodległości naszej Ojczyzny.


Konkurs na patriotyczny wystrój sal lekcyjnych

 

Nawiązując do chlubnych tradycji obchodów majowego święta, postanowiliśmy przystroić szkołę. Po raz kolejny ogłoszony został konkurs na patriotyczny wystrój sal lekcyjnych. Dominującymi kolorami w naszych klasach stały się biały i czerwony, pojawiły się flagi, kwiaty i gazetki rocznicowe. Oto wyniki konkursu:

Klasy IV-VI Szkoły Podstawowej

I miejsce kl. V B
II miejsce kl. VI C
III miejsce kl. IV A

Gimnazjum i klasy VII Szkoły Podstawowej

I miejsce kl. III A
II miejsce kl. VII A
III miejsce kl. VII B

Majowy tydzień patriotyczny” był okazją do pogłębienia wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja, dziejów Ojczyzny, symboli narodowych i naszego dziedzictwa narodowego. Konkursy stworzyły szanse na integrację klas poprzez zdrową rywalizację, wykazanie się kreatywnością, był również lekcją patriotyzmu. Wszystkie podjęte działania stały się integralną częścią konkursu „Stulecie Niepodległości w Barwach Biało-Czerwonych”, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku we współpracy z Kuratorium Oświaty  w Białymstoku i Podlaską Rodziną Szkół Imienia Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej.

Beata Jabłońska, Fot. Dariusz Bielawski, Anna Michalkiewicz