Edukacja

Konferencja naukowa dzieci w Szkole Podstawowej w Złotorii

W dniu 13 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Złotorii odbyła się konferencja naukowa dzieci poświęcona problemom związanymi z jedzeniem.

Jako ostatnie zadanie z programu „Tesco dla szkół” klasa V przygotowała apel na temat 4P – Pakuj posiłek, Poproś o mniejsze porcje, Podziel się, Pięć posiłków dziennie

Poszczególne zespoły prezentowały swoje wnioski, analizy i badania.

Eksperci od pakowania przedstawili najlepsze sposoby na przechowywanie jedzenia i picia w szkole. Zwrócili również uwagę na bezpieczeństwo podczas spożywania kanapek na przerwach i zademonstrowali, w jaki prawidłowy sposób powinniśmy wyrzucać puste plastikowe butelki.

Ekspert od minimalizmu w ciekawy sposób opowiedział nam jak być asertywnym i nie dać sobie nałożyć na talerz czegoś, czego i tak nie zjemy.Dawał też dobre rady typu:” Dużą kanapkę przekrój na pół, albo weź 2 mniejsze” lub „Nakładaj sobie mniejsze porcje, lepiej później dołożyć niż wyrzucić.”

Ekspert od wolontariatu zaproponował zorganizowanie zbiórki w naszej szkole i dał przykłady, jakie produkty nadają się do takiej akcji.

Ekspert od żywienia dzieci postulował do obecny o stosowanie odpowiednich proporcji i zdrowych produktów – co najmniej PIĘĆ posiłków dziennie.

Specjalista od planowania zakupów szczególnie zwracał uwagę na czytanie w sklepie daty przydatności do spożycia. Radził, żeby dobrze analizować promocje w sklepie, czyli czy w określonym krótkim okresie przydatności zdążymy zjeść dany produkt

Wszyscy eksperci i specjaliści świetnie wywiązali się ze swoich zadań. Decyzję, który zespół zrobił to najlepiej przewodniczący komisji oddał w ręce słuchaczy. Każdy z uczniów podchodził do zespołu, który najbardziej się jemu spodobał i dostawał od niego ulotkę o 4p. Najwięcej osób podeszło do zespołu ostatniego, czyli 4p i to oni wygrali rywalizację.

Gratulujemy.
Opiekun programu w SP Złotorii
Joanna Czarnecka