Wiwat Trzeci Maj! – relacja z Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej

Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej już po raz ósmy wpisał się w choroszczańskie obchody Święta Konstytucji 3-go Maja i Uroczystość NMP Królowej Polski. Wydarzenie było transmitowane na żywo przez Twoją Telewizję Regionalną.

We wtorkowy wieczór 3 maja w kościele śś. Jana Chrzciciela i Szczepana Męczennika liczniej niż w latach poprzednich zgromadzeni melomani mogli usłyszeć koncerty festiwalowe oraz wysłuchać recytacji w wykonaniu laureatów konkursu „Słowo o Polsce”: Wiktorii Tołoczko, Piotra Wrony, Anny Ramotowskiej, Darii Wyszyńskiej, Anny Marii Wrony i Karoliny Jeromin. Festiwal w tegorocznej edycji był z dwiema innowacjami. Pojawiły się duże nagrody oraz przesunięcie rozpoczęcia wydarzenia z południa na wieczór, aby w ciszy zmierzchającego dnia zagłębić się w muzykę.

Jako pierwszy wystąpił czterogłosowy Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Astra”. Chór powstał w 2006 roku z potrzeby serc ludzi kochających śpiew. Inicjatorką i twórczynią była Krystyna Szner, a pierwszą dyrygent Ewa Horba. Od 2008 roku dyrygentem jest Oksana Dziadul, a chór stworzył bogaty repertuar, na który złożyły się romanse, pieśni ludowe, kolędy, pieśni patriotyczne i religijne. Bogaty zestaw tych dwóch ostatnich gatunków w pięknym, porywającym serca wykonaniu Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Astra” zaprezentował w Choroszczy. Obok znanych pieśni mogliśmy usłyszeć również nowy utwór „Polsko moja”, do którego muzykę przygotowała Helena Abramowicz. Było to prawykonanie pieśni, a melomani choroszczańscy nagrodzili wykonawców owacją na stojąco.

Nie mniejszych pozytywnych emocji dostarczył również czterogłosowy Chór Polskiej Pieśni Narodowej pod kierownictwem Elżbiety Bilmin. Chór działa przy Bielskim Domu Kultury od 1993 roku z inicjatywy Jana Radkiewicza. Chór nieustannie pracuje i wzbogaca repertuar, a owocem działalności społecznikowskiej są bale karnawałowe połączone z licytacją darów, z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne. Piękny śpiew wypełnił całą choroszczańską świątynię, a gdy ucichł ponownie słuchacze nagrodzili wykonawców owacją na stojąco.

Przemysław Waczyński, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wręczył obu wspaniałym chórom kwiaty, pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne ufundowane przez Centrum. W ciepłych słowach dziękował za piękne koncerty i życzył wielu kolejnych.  Gratulował wspaniałej pasji, a publiczność gorąco oklaskiwała chórzystów, nierzadko ocierając łezkę patriotyczno-religijnego wzruszenia.

I nasza redakcja dziękuje za piękne pieśni i recytacje, dołączamy do życzeń. Wiwat Trzeci Maj!

Wojciech Cymbalisty

fot. Marta Sadowska/M-GCKiS