Białystok z drewna

Na naszych oczach zanikają mieszczańskie domy z połowy XIX w., które są wypierane przez wielkogabarytowe, nowoczesne budownictwo. Dzielnice Białegostoku ogarnia ogólnobudowlany chaos, a nasze miasto traci nieodwracalnie część swojej tożsamości i historii. Z unikatowej drewnianej zabudowy Białegostoku zostało niewiele, a to, co pozostało, wymaga udokumentowania i zachowania dla potomności.

Dlatego też we współpracy z Galerią im. Sleńdzińskich wolontariusze stworzyli projekt „Białystok z Drewna”. Chcą poszerzyć świadomość mieszkańców co do historii Białegostoku – pokazać dawne budownictwo, życie mieszkańców drewnianego Białegostoku, ich codzienne zajęcia. Wszystko po to, by uświadomić, jak dużą wartość ma krajobraz dawnej „Małej Ojczyzny” i jak cenne jest zachowanie go w niezmienionej formie nie tylko dla nas samych, ale również dla przyszłych pokoleń.

Wolontariuszy połączył sentyment do architektury drewnianej i historycznego Białegostoku, który zanika z dnia na dzień. Każdy ma dom drewniany wpisany w różny sposób we wspomnienia – część  mieszkała, część spędzała wakacje, a część po prostu pamięta dawny świat. Dlatego teraz wolontariusze chcą odtworzyć ten obraz, nie przez pryzmat dat i wielkich wydarzeń historycznych, tylko przez pryzmat codziennych wydarzeń z życia każdej rodziny. Starają się przywołać drewniany Białystok widziany okiem zwykłych ludzi, dla których był on małą Ojczyzną.

W tym roku przygotowano propozycję czterech spotkań warsztatowych – pierwsze z nich odbędzie się już 11 czerwca. Na wszystkie warsztaty wstęp jest wolny, zapisy przyjmowane są pod adresem bialystokzdrewna@gmail.com już od 4 czerwca.

WARSZTATY

 

11.06.2016, godz. 10:00–14:00, Bojarski Dom Kultury, Koszykowa 1

Podwórkowe laboratorium – warsztaty eksperymentalne

Na tych warsztatach zaprosimy uczestników na podróż do świata wrażeń i wspomnień – do starego ogrodu. Będziemy poznawać świat roślin i towarzyszące jemu obyczaje i wspomnienia ludzi na trzech płaszczyznach – poprzez słowo, poprzez zapach i poprzez fotografię. Na kocach, w powolnym tempie, wśród drewnianych chat, zaprosimy uczestników na wielopłaszczyznową podróż w czasie, ze wspomnieniami i fotografią w tle.

Prowadzący: Wioletta Kłoskowska, Sylwia Dec, Monika Zahorowska

12.06.2016, godz. 12:00 – 14:00, Galeria im. Sleńdzińskich, Legionowa 2

Wzory przeszłości – warsztaty rękodzielnicze

Na tych warsztatach weźmiemy pod lupę wzornictwo fasad drewnianych domów. Ze zbiorów, stworzonych przez nas i naszych uczestników, wybierzemy najciekawsze wzory i przetworzymy je na szablony. Za pomocą szablonów natomiast będziemy ozdabiać użytkowe przedmioty tak, by wzornictwo białostockich chat mogło zagościć we współczesnych wnętrzach.

Prowadzący: Paulina Gajda

18.06.2016, godz. 16:00 – 18:00, Galeria im. Sleńdzińskich, Legionowa 2

Od kreski do deski – warsztaty modelarskie

Na warsztatach modelarskich uczestnicy wykonają model domu, inspirowany budynkami ze Szlaku Architektury Drewnianej. Do stworzenia makiet posłużą zestawy elementów do sklejenia z balsy oraz podkłady tekturowe z naklejonymi rysunkami elewacji – tak, by w warsztatach mogli wziąć udział pasjonaci, ale i amatorzy modelarstwa. Dodatkowo do każdego modelu uczestnicy otrzymają mapkę z zaznaczonymi obiektami i informacją o ich historii.

Prowadzący: Radosław Błachnio, Paulina Kajewska

19.06.2016, godz. 11:30 – 14:00, Os. Przydworcowe, Młynowa

Sekrety Chanajek – gra miejska

Gra miejska to okazja do zajrzenia w zakazane rejony Chanajek. Nie wiadomo, kto wyłoni się zza rogu, nie wiadomo, jaką historię przyniesie ze sobą. Tropiąc postacie z przeszłości na trasie, uczestnicy zmierzą się z zadaniami fotograficznymi. Kogo spotkają na swojej drodze?

Prowadzący: Anna Jaroszewicz-Supruniuk

Więcej informacji i aktualności mogą Państwo znaleźć tutaj:

www.bialystokzdrewna.wordpress.com

www.facebook.com/bialystokzdrewna

www.instagram.com/bialystokzdrewna

Zapraszamy!

org., oprac. red.