EdukacjaHistoria

V Turniej Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i Okolice”

W dniu 17 czerwca 2016 roku odbył się finał V Turnieju Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i Okolice”. Głównym celem konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży wiedzy na temat naszej gminy, a także  kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i identyfikacji z „małą Ojczyzną”.  Tegoroczny Turniej odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Choroszczy Pana Roberta Wardzińskiego.

W finale konkursu wzięło udział pięć drużyn, które uzyskały najlepsze wyniki w pierwszym etapie rozegranym 24 maja bieżącego roku. Do pierwszej części turnieju przystąpiło 14 dwuosobowych drużyn z klas I – III gimnazjum oraz klas VI szkoły podstawowej. Polegała ona na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę uczestników na temat historii, pomników przyrody, zabytków i instytucji gminy Choroszcz.

Natomiast  finałowa rozgrywka Turnieju składała się z sześciu rund, podczas których dwuosobowe zespoły miały za zdanie rozpoznać postacie związane z naszym miastem, wykazać się wiedzą z zakresu architektury czy topografii Choroszczy i okolic oraz znajomością flory i fauny Narwiańskiego Parku Narodowego.

Bardzo interesująca okazała się ostatnia konkurencja. Zespoły przygotowały i przedstawiły prezentacje multimedialne pt. „Szlakiem przydrożnych krzyży, figur i kapliczek po gminie Choroszcz”. Wszystkie prezentacje przygotowane zawierały  wiele cennych historycznych informacji oraz lokalnych ciekawostek o kapliczkach znajdujących się na terenie naszej gminy. Gimnazjaliści wcielili się w role przewodników turystycznych, i zabrali nas na wirtualny spacer szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek po naszej „małej Ojczyźnie”.

Jury, w którym zasiadły panie Gabriela Horba i Ewa Zalewska, pogratulowało wszystkim uczestnikom wiedzy na temat gminy Choroszcz oraz podkreśliło bardzo wysoki poziom tegorocznego Turnieju. Warto zaakcentować, iż walka o pierwsze miejsce trwała do ostatniej rundy. Decydująca o zwycięstwie okazała się punktacja przyznana za prezentację multimedialną.

Najlepiej swoją „małą Ojczyznę” znają uczennice z klasy II D: Izabela Sawicka i Anna Maria Wrona. Drugie miejsce wywalczyła  klasa III C reprezentowana przez Emilię Łotowską i Szymona Leszczyńskiego  Trzecią lokatę w konkursie zajęły dziewczęta  z klasy II C: Karolina Kluczyńska i Weronika Rytwińska.

Podczas rozgrywki finałowej Turnieju wykorzystano tablicę multimedialną, na której wyświetlano drużynom i publiczności zadania konkursowe, odpowiedzi oraz prezentacje multimedialne.

Należy wspomnieć, że pierwszy raz w finałowej rundzie wystąpili uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej.

Dziękujemy burmistrzowi Choroszczy panu Robertowi Wardzińskiemu za ufundowanie nagród, zostaną one wręczone 24 czerwca podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Turnieju w przyszłym roku szkolnym.

 

organizatorzy

Ewa Zalewska, Anna Kozłowska