XXXV Dni Choroszczy: spotkanie o historii miasteczka

W sobotni wieczór 25 czerwca gorący nie tylko zwrotnikową aurą, ale i awansem reprezentacji polski do ćwierćfinału Euro 2016, jeszcze rozgorączkowani współczesnością futbolową choroszczanie przybyli do Centrum Kultury i Sportu na spotkanie o historii miasteczka i nie tylko. Wszystkich przybyłych powitał dyr. Przemysław Waczyński.

Referat pełen interesujących źródeł i ich interpretacji przedstawił Zbigniew Romaniuk. Warto nadmienić, że znany badacz dziejów Podlasia i autor licznych monografii, obok odświeżenia spojrzenia na znane karty historii, przedstawił też dotąd okryte cieniem dokumenty. Były wśród nich wzmianki o poczesnym miejscu Choroszczy jako ośrodka produkującego wazy wedle receptury z Saksonii. Romaniuk przybliżył też postać Stanisława Tureckiego, burmistrza Choroszczy z czasów międzywojnia, cytując jego przemówienie z 1919.

W dyskusji udział wzięli Jan Adamski i Józef Waczyński, a z obszerne wystąpienie i prezentację przedwojennej wagi szalkowej wygłosił Stanisław Bałdyga. Nie brakowało chwil refleksji oraz żartów, oczywiście historycznych. I tak w doborowym towarzystwie minął czas nie krótszy od sobotniego meczu. Kolejne ze spotkań o historii małej ojczyzny odbędzie się późnym latem. Szczegóły oczwiście na stronie Centrum Kultury i Sportu kultura.choroszcz.pl oraz na łamach “Gazety w Choroszczy”.

WJC