Čači Vorba i IX Podlaska Oktawa Kultur w Choroszczy

W rekordowo deszczowy czwartek 28 lipca 2016 gościliśmy w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w ramach IX Podlaskiej Oktawy Kultur zespół Čači Vorba. Zespół debiutował na legendarnym WOMAD Festival, zdobył Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych a w czasie dziesięciu lat muzykowania zagrał ponad 400 koncertów w 19 krajach.

Čači Vorba to jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych. Oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych remake’ów pełnych mnóstwa niefolkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej, sprawia iż muzyka Čači Vorba wymyka się utartym schematom orkiestr dętych, Balkan-beatu czy cekinowej stylizacji.

vorba_1

Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach “cygańska fuzja” gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone charyzmatycznym głosem solistki grupy Marii Natanson. Wokalistka i skrzypaczka w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.

W Choroszczy zespół Čači Vorba promował najnowszą płytę „Šatrika”, świętując jednocześnie 10-lecie swojej działalności. Obok nagradzanej ostatnio „Amaro kheliben” piosenki z tej płyty ostały również przypomniane największe przeboje grupy z płyt „Tajno Biav” czy „Szczerej Mowy”.

Pełen rozlicznych barw muzyki koncert grupy Čači Vorba, czyli niezwykłej wokalistki Marii Natanson oraz świetnych instrumentalistów Rafała Gontarskiego,  Roberta Brzozowskiego, Stanisława Siedlaczka i Piotra Majczyny nie dał się zagłuszyć dźwiękami panującej na zewnątrz ulewy. Z każdą piosenką wieczór choroski stawał się pogodniejszy.

vorba_2

Centrum dziękuje wszystkim zaangażowanym we wsparcie idei koncertu Čači Vorba w Choroszczy – Wojewódzkiemu Ośrodkowi Kultury w Białymstoku – organizatorowi Podlaskiej Oktawy Kultur, patronowi medialnemu – Twojej Telewizji Regionalnej za nieocenioną pomoc w przekazie koncertu setkom choroszczan oraz Patrycjuszowi Włoskowskiemu i Piotrowi Sawickiemu wspierającym technicznie wydarzenie muzyczne lipca w Choroszczy.

Red., fot. WR