Sierpniowy turnus półkolonii letnich zakończony

W piątek 5 sierpnia zakończyliśmy sierpniowy turnus półkolonii letnich organizowanych przez Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Sportu, a współfinansowanych ze środków Urzędu Miejskiego w Choroszczy.

Grupa przeszła cykl warsztatów edukacyjno – artystycznych, w Centrach i Ośrodkach kultury w Białymstoku i Choroszczy, m.in. w Muzeum Wojska Polskiego – „Od Zawiszy Czarnego do Spidermana”, Muzeum Podlaskim – „Aleksander Szturman (1869 – 1940). Artysta w Podróży”, Centrum Ludwika Zamenhoffa – „Bez wody ani rusz”, Galerii Arsenał – „Niebieska Wołga ” i w Muzeum Wnętrz Pałacowych – „Dawne gry i zabawy towarzyskie – w programie m.in. krykiet, kręgle, strzelanie z łuku, gry planszowe i zręcznościowe” Dodatkową atrakcją było tworzenie portretów techniką konturową (shilouette). Staraliśmy się, aby tematyka i sposób prowadzenia warsztatów były dostosowane do wieku dzieci, z których większość miała poniżej 10 lat. Powtórzyły się też rozrywki, których znaczna część dzieci wyczekiwała z niecierpliwością – mianowicie Park wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewskim, kino Helios wraz z McDonaldem oraz Fikoland. Ponownie przemieszczaliśmy się w większości autokarem, choć nie zabrakło też spacerów, ponieważ pogoda nam dopisywała.

Ponownie staraliśmy się stworzyć przestrzeń, w której dzieci poczują się bezpiecznie, będą zgodnie współpracować i nawiążą nowe znajomości. Każdego dnia grupa wraz z koordynatorką przez kilkanaście minut omawiała przebieg dnia poprzedniego. Podczas pogadanki, poruszaliśmy tematy bezpiecznego spędzania czasu wolnego and wodą, sposobów unikania lub konsekwencji zażywania środków odurzających. Dawało to możliwość wypowiedzenia własnego zdania, każdej osobie uczestniczącej w zajęciach. Wymieniane przez dzieci uwagi i informacje, będą ważną częścią harmonogramu zajęć, tworzonego w przyszłości.

Z ankiet podsumowujących wynikało, że Centrum dostarczyło dzieciom dużo radości i pozytywnej energii z czego bardzo się cieszymy.

Ogromne podziękowania należą się Burmistrzowi i Urzędowi Miejskiemu w Choroszczy za dofinansowanie zajęć oraz całemu zespołowi Centrum za wspólną pracę.

tekst O.Sz/M -GCKiS

foto KG/M-GCKiS i AK/M-GCKiS