Karate w Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

Wraz z nowym rokiem szkolnym wprowadzamy nowe zajęcia w Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Jedną z nowych form zajęć będzie „Karate Kyokushin” – poprowadzi je Grzegorz Sakowicz – trener reprezentacji Polski karate IBK Kyokushin. Poniżej krótki wywiad z trenerem:

Redakcja: Od kiedy trenuje Pan karate?

Grzegorz Sakowicz: W sumie… ponad 25 lat. Ale w międzyczasie było wiele innych dyscyplin, pół roku boks, 3 lata muay thai, kickboxing, pół roku judo, zapasy – więc sporo różnych.

To całkiem sporo, przydało się w życiu?

Sztuki walki wpływają na wiele aspektów. Sztuki walki, a więc również sport ma wpływ na bardzo wiele rzeczy. Na zdrowie, na kondycję na siłę, odporność, na samopoczucie, pewność siebie sprawność i oczywiście umiejętność samoobrony.

To zacznijmy od zdrowia.

Sztuki walki to sport i ruch a więc ma wpływa na pracę serca, lepsze oddychanie. Sztuki walk to również sprawność fizyczna, ćwiczenia gimnastyczne rozciąganie, a więc lepsza praca stawów gibkość. Ważnym elementem jest też skupienie precyzja.

Karate i sporty walki ma również wpływ na koncentrację na inteligencję poprawę pamięci. Sport to przecież inteligencja ruchowa. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak sport ma wpływ na inteligencję. Bo zdrowe ciało to zdrowy duch i sprawny umysł. A dlaczego? Dlatego że silny zdrowy organizm wpływa też na pracę umysłu. Silny organizm, sprawne ciało które się nie męczy ma wpływ na to jak pracuje umysł, bo przecież zmęczone ciało wpływa też na nasze samopoczucie. Więc jeśli nasze ciało szybko się męczy to ma to również wpływ na to jak myślimy. Inna sprawą jest to że jeśli nasze ciało jest zdrowe, szczupłe to nie narzekamy na zmęczenie, na ból na różne trudności które też nas odrywają od skupienia od koncentracji, dla przykładu jeśli bolą nas plecy to chce się nam uczyć, czytać myśleć – nie bo myślimy o bólu i zmęczeniu. Dlatego sprawne i silne ciało ma bardzo duży wpływ na umysł. To wszystko się łączy. Oczywiście w sztukach walki ważnym elementem jest powtarzanie a więc również ćwiczenie pamięci, a żeby dobrze to zrobić trzeba się skupić a więc i wpływa na koncentrację.

Ale sztuki walki, karate to przede wszystkim umiejętność walki, samoobrony?

Oczywiście że dzieci, młodzież i dorośli trenują głównie po to, ale to nie jest główny cel, a na pewno nie w przypadku dzieci i młodzieży. Tutaj ważne są wszystkie elementy umiejętność obrony ale zdrowie i wychowanie jest tak samo ważne. Bo sztuki walki to również wychowanie młodego człowieka. To czasem zaniedbywany element przez różnych instruktorów. Młody człowiek na sali to olbrzymia odpowiedzialność. To wpływ a jego umiejętności ale również na to kim jest. Poprzez trening uczymy karate, ale poprzez kontakt rozmowę wychowujemy. Odkrywamy młodą osobę i staramy się zniwelować wady a uwypuklić zalety młodej osoby. Trener karate to odpowiedzialna funkcja. Nauczyć się bić to nie problem, nauczyć karate i wychować człowieka to już wyzwanie i olbrzymia satysfakcja.

Poprzez karate uczymy samoobrony ale również kształtujemy człowieka. Możemy mu wiele pomóc jako nauczyciel lub zaszkodzić jeśli ktoś nie patrzy na dziecko jako na młodego człowieka któremu trzeba pokazać jak ma postępować. Trzeba też robić tak aby rozwijać inteligencję młodego człowieka.

Od którego roku życia można trenować?

Dzieci trenują od 3 roku życia, nawet wcześniej, dobrym wiekiem na rozpoczęcie jest 5-6 lat. Wtedy dziecko zaczyna już rozumieć swoje potrzeby i ruch. Ale ludzie zaczynają i w wieku 60 czy nawet więcej, nie ma ograniczeń wiekowych. W sumie to smutne że często ludzie w wieku 40 czy więcej lat zaczynają sobie odmawiać coraz więcej rzeczy. A trzeba próbować wielu rzeczy do końca życia, może nie wyczynowo ale rekreacyjnie.

W jakim wieku przyszedł najstarszy uczeń?

Jakiś czas temu przyszła osoba po 60 roku życia, w sumie wtedy prawie 3 krotnie starsza ode mnie:)

Czego potrzeba aby zacząć trenować?

Przede wszystkim chęci może trochę odwagi przed czymś nowym . Karate to naprawdę fajna rzecz, uczy też odwagi, dyscypliny, pewności siebie, więc jak już ktoś przyjdzie to będzie się rozwijać.

Kiedy start zajęć?

W poniedziałek 5 września pierwsze spotkanie w Centrum Kultury i Sportu, zajęcia będą w poniedziałki i środy na auli M-GCKiS – serdecznie zapraszam.

KARATE

Koszt zajęć: 40 zł miesięcznie.