„Bezpieczna droga do szkoły” w Zespole Szkół w Choroszczy

Na terenie naszej szkoły prowadzone są  działania sprzyjające poprawie bezpieczeństwa  i zdrowia  uczniów. We wrześniu, już po raz piąty, podjęta została akcja pod hasłem Bezpieczna droga do szkoły”.  Każdego roku  przypominamy  uczniom jak bezpiecznie poruszać się po drogach i jakie podejmować działania w przypadku, gdy jesteśmy świadkami wypadku.

W dniach 12-23 września 2016 r. w ramach powyższej akcji odbył się konkurs wiedzy pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. W konkursie wzięli udział uczniowie gimnazjum. Uczniowie rozwiązywali test, w którym udzielali odpowiedzi na pytania  związane  bezpiecznym poruszaniem się po drodze, na której występują w roli pieszego, pasażera czy rowerzysty. W świetlicy uczniowie przygotowali również gazetkę informacyjną, przypominającą podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczennice klasy II D,  Anna Maria Wrona i Izabela Sawicka przygotowały i przeprowadziły cykl zajęć dla swoich młodszych kolegów z klas 4-6 . Celem zajęć było  przypomniane i utrwalone zasady bezpiecznego poruszania się po drogach pieszo i na rowerze.  Podsumowaniem omawianych zagadnień był quiz „Jak być bezpiecznym na drodze?”.Uczniowie otrzymali nagrody w postaci elementów odblaskowych, przekazanych przez Urząd Miejski w Choroszczy

W dniu 21 września 2016 r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty pierwszej pomocy. Szkolenie I Ty możesz udzielić pierwszej pomocy” przeprowadziła  p. Barbara Joka.  Podczas  warsztatów uczniowie zostali przygotowani do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza. Szkolenie dzieci i młodzieży obejmowało poznanie wszystkich etapów takiej pomocy czyli: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wołanie o pomoc, wzywanie pomocy. Następnie pod czujnym okiem p. Barbary Joki uczniowie ćwiczyli treść wezwania i pozycję boczną bezpieczną (ustaloną). Najbardziej emocjonujące i ciekawe były wdechy ratownicze, uciski klatki piersiowej na fantomach,  p. Barbara Joka przypomniała  również numery alarmowe.

Fotoreportaż przygotowała Weronika Mróz.

Barbara Joka

Anna Kozłowska