Wydarzenia

Choroszczanin odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

12 października w białostockim oddziale IPN odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności 18 osobom które w latach osiemdziesiątych działały w szeregach opozycji na terenie województwa podlaskiego. Miło jest nam poinformować iż wśród odznaczonych znalazł się mieszkaniec Choroszczy, współpracujący z redakcją naszej gazety pan Jacek Kajetan Romanowski. Wręczenia odznaczeń dokonał prezes IPN pan Jarosław Szarek. Gratulujemy !!!

dsc01275

Krzyż Wolności i Solidarności – jest polskim odznaczeniem państwowym nadawany działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL, w precedencji zajmuje miejsce pomiędzy Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami a Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie przyznaje prezydent RP.

Jacek Kajetan Romanowski  – urodzony w 1947 r, maturę uzyskał w II LO w Białymstoku w roku 1965. absolwent Wyższej Szkoły Elektrycznej – wydz. elektryczny w Białymstoku. W 1970 roku otrzymał tytuł inżyniera  elektryka. W latach 1971-1981 pracował w Zakładzie Mechanicznym Białostockiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej na stanowisku specjalisty energetyka oraz zastępcy Głównego Mechanika zakładu. Tutaj w roku 1980 był współzałożycielem NSZZ „Solidarność”. W latach 1981-2002 pracował w Fabryce Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku na stanowiskach:  mistrza, kierownika działu utrzymania ruchu energetycznego a następnie Głównego Energetyka Fabryki. w latach 80-tych XX wieku był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej. Po ogłoszeniu stanu wojennego współpracował z podziemnymi strukturami „Solidarności”. Brał udział w drukowaniu nielegalnych ulotek, odezw oraz w ich kolportażu. Uczestniczył w wielu manifestacjach organizowanych przez środowiska opozycyjne. W 1986 r. wszedł do grona współzałożycieli Grupy Skonfederowanej Podlasie KPN Samodzielny Okręg 16. Był autorem artykułów drukowanych w „Opinii Białostockiej”. W I Wyborach Samorządowych w 1990 roku uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej w Choroszczy pełniąc przez pełną kadencję funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej. Współpracuje do dziś z redakcją „Gazety W Choroszczy”.

Podczas uroczystości odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności zostali: Andrzej Chwalibóg, Andrzej Dziuba, Danuta Gulko, Mariusz Romuald Feszler, Stanisława Józefa Korolkiewicz, Marek Malesiński, Janusz Purwin, Jacek Kajetan Romanowski, Renata Sawicka, Kazimierz Sawicki, Janusz Smaczny, Krzysztof Szaciłowski, Mirosław Trzasko i Halina Zawadzka

tekst i foto: aka