Odkrywcy Diamentów wspierają pasje

Ponad 200 000 zł czeka w tym roku szkolnym w Programie Odkrywcy Diamentów na zdolną i kreatywną młodzież z województwa podlaskiego.Pieniądze przeznaczone są na dofinansowania projektów uczniowskich  z zakresu nauk ścisłych i technicznych, w szczególności technologii, inżynierii, konstrukcji, wzornictwa przemysłowego, matematyki oraz zarządzania. O wsparcie mogą się także ubiegać studenci Politechniki Białostockiej.

Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów powstało blisko dwa lata temu z inicjatywy Rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa. Członkami Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów, oprócz Uczelni, jest 14 przedsiębiorstw, które zaangażowały się w szukanie i wspieranie zdolnych, młodych ludzi w naszym województwie

W środę, 26 października, Rektor Politechniki Białostockiej oraz przedstawiciele kilku firm tworzących Program Odkrywcy Diamentów wzięli udział w konferencji prasowej, na której przedstawili krótkie podsumowanie dotychczasowej  działalności Programu.

Bardzo serdecznie chciałbym powitać w gronie Kapituły dwie nowe firmy, które wyraziły chęć wstąpienia do Stowarzyszenia. Bardzo dobrze, że pojawiła się w naszym gronie firma spoza Białegostoku. Jest to firma Malow z Suwałk – mówił prof. Lech Dzienis. Drugą firmą która zgłosiła akces jest Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o.

W ubiegłym roku szkolnym dofinansowanie w Programie otrzymało 12 projektów zespołów uczniów na łączną kwotę 76 700 zł. Zespoły mogły sfinansować zakup sprzętu i części potrzebnych do realizacji projektu oraz pokryć koszty wyjazdów na konkursy.

Pani Irena Osiak, nauczycielka z Zespołu Szkół Elektrycznych i mentorka zespołu Młodzi Innowatorzy Elektryka, mówiła: Młodzież nastawia się na to by tworzyć rzeczy przydatne, niedrogie i wspierające osoby niepełnosprawne.(…)  Dwukrotnie otrzymaliśmy pieniądze dzięki którym wykonaliśmy konkretne prace, zdobyliśmy miejsca na podium w olimpiadzie Innowacji Technicznej. Jej podopieczni otrzymali pieniądze na budowę pomocy dydaktycznej oraz skonstruowanie maszyny do szycia przystosowanej dla osób niepełnosprawnych.

W imieniu firm tworzących Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów wystąpił Prezes spółki Jazon Jan Zadykowicz: Do pracy twórczej potrzebni są pasjonaci. Ludzie, którzy są w stanie stworzyć wartość dodaną i zmieniać rzeczywistość.(…) My chcemy, aby nasze produkty były poszukiwane na rynku nie tylko krajowym. Mamy tutaj przedstawicielkę Zespołu Szkół Elektrycznych, która jest pasjonatem i potrafi tę pasję w młodzieży pobudzić. My tę pasję wspieramy z czysto pragmatycznych oczekiwań i z myślą o naszych przyszłych potrzebach. Dlatego jest ten Program i my w nim jesteśmy.

Petros Psyllos, stypendysta Odkrywców Diamentów, student Wydziału Informatyki PB opowiedział o tym co udało mu się dokonać m. in. dzięki wsparciu z Programu: Przez te ostatnie dwa lata bardzo dużo się zadziało. Opracowałem sztuczne oko dla osób niewidomych, byłem na międzynarodowych targach w Seattle i Francji. Mogłem propagować myśl wynalazczą, zachęcać młodzież do działalności twórczej.

Przypomnijmy, że adresatami Programu Odkrywcy Diamentów są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych tworzących zespoły formalne (np. koła zainteresowań) pod kierunkiem nauczyciela lub zespoły nieformalne (nie związane z jedną szkołą) pod kierunkiem mentora, osoby pełnoletniej. Inicjatorem udziału w programie może być również nauczyciel prowadzący koła zainteresowań, który chce pozyskać dodatkowe wsparcie finansowe na pracę swoich podopiecznych oraz wprowadzić element innowacji na swoich zajęciach.

Na kolejne wnioski Odkrywcy czekają do 5 grudnia 2016. Zgłoszenia przyjmowane są przez stronę: http://odkrywcydiamentow.pl/.

DS/PB