Rodzinne spotkania w Muzeum Podlaskim

Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zaprasza dzieci wraz z rodzicami na weekendowe zajęcia i warsztaty. Już 5 listopada 2016 r. w Muzeum w Bielsku Podlaskim odbędą się warsztaty z cyklu Muzealne Mole, a w Muzeum Historycznym spotkanie poświęcone Narodowemu Świętu Niepodległości. W niedzielę 13 i 20 listopada jak zawsze o godz. 12.00 w białostockim Ratuszu odbędzie się nowy cykl zajęć na wystawie czasowej “Legendarna Młoda Polska. Malarstwo polskie z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji rodzinnej”.

WARSZTATY RODZINNE – MAMY KŁOPOT!

Muzeum w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

5 listopada 2016 r., godz. 10.00

Jest dziura, jest kłopot i to ogromny. Przekonają się o tym „muzealne mole”, które już na najbliższych warsztatach przeniosą się w czasy, kiedy żelazka miały dusze, a mimo to potrafiły wypalić niezłą dziurę w ubraniu. Razem przekonamy się, jak trudną sztuką było prasowanie w dawnych czasach. Przyjrzymy się również tkaninom, które „wygładzały” nasze babcie i prababcie. Zajęciom towarzyszyć będzie znakomita książka Iwony Chmielewskiej „Kłopot”. Lektura z pewnością pomoże wyjść muzealnym molom z kłopotów, w które wpędzimy je w drugiej części warsztatów. Jesteśmy pewni, że sobie poradzą, wszak będą to twórcze kłopoty. Jak, co miesiąc książka znajdzie nowego właściciela. Ciekawi jesteśmy, kto wróci do domu z „Kłopotem”, a Wy?

Czas trwania: ok. 90 min.

Liczba uczestników: 14 dzieci + opiekunowie.

Bilet wstępu: 8 zł / dziecko. Opiekun: wstęp wolny.

Warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat.

Rezerwacji miejsc na warsztaty można dokonać wyłącznie osobiście w muzeum poprzez zakup biletów. Sprzedaż biletów w tygodniu poprzedzającym zajęcia w godz. 9 – 16.30 (poza poniedziałkiem).

SOBOTA RODZINNA

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

SYMBOLE NARODOWE

5 listopada 2016 r., godz. 11.00

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości uczestnicy spotkania poznają tradycje związane z polskimi symbolami narodowymi: flagą, godłem oraz hymnem. Podsumowaniem spotkania będą zajęcia plastyczne utrwalające nabytą wiedzę.

Czas trwania zajęć – 90 min.

Koszt: 8 zł od dziecka, opiekunowie – bezpłatnie.

Wiek uczestników – 6-15 lat.

Maksymalna ilość dzieci – 20 osób.

Zapisy na zajęcia z minimum trzydniowym wyprzedzeniem pod numerami telefonów: 85 748 21 19, 517 484 349.

 

NIEDZIELA RODZINNA

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Zapraszamy do białostockiego Ratusza dzieci w wieku od 7 do 12 lat wraz z opiekunami w niedziele o godz. 12.00 na zajęcia interaktywne na Galerii Malarstwa Polskiego oraz na wystawie czasowej „Legendarna Młoda Polska. Malarstwo polskie z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji rodzinnej”.

NASTROJOWA MŁODA POLSKA, CZYLI CZEGO BAŁ SIĘ DEKADENT?

13 listopada 2016 r., godz. 12.00

W obliczu końca XIX wieku artystami targały różne emocje. Świat, który znali do tej pory zmieniał się w zaskakująco szybkim tempie, a przemiany te sprzyjały nastrojom melancholii, niepokoju i skrajnego pesymizmu. Obawiano się, jakie będzie następne stulecie i co przyniesie tym najbardziej wrażliwym – artystom. Swoje lęki malarze wyrażali, utrwalając na płótnie najbardziej nastrojowe i przypominające o przemijaniu pory dnia – zmierzch i noc. Przedstawiali wieczorne zorze, ulice oświetlone płomieniem latarni gazowych, tonące w półmroku miejskie zaułki i pola skąpane w tajemniczym świetle księżyca. Na zajęciach wzorem młodopolskich artystów wkroczymy w mroki nocy i sami sprawdzimy, czy rzeczywiście jest się czego bać.

Czas trwania zajęć ok. 60 min.

Liczba uczestników w grupie do 15 osób.

Koszt: 8 zł od dziecka, opiekunowie wstęp bezpłatny.

Zapisy: (85) 740-77-41 lub 509 336 740.

MIĘDZY JAWĄ A SNEM…

20 listopada 2016 r., godz. 12.00

Wśród malarzy z przełomu XIX i XX wieku znaleźli się tacy, którzy sprzeciwiali się ukazaniu świata rzeczywistego, pozbawionego niezwykłości i artystycznej fantazji. Często na ich płótnach gościły postacie przeniesione z przypowieści biblijnych, baśni i greckich mitów, a zwykłym przedmiotom nadawano ukryte znaczenie. Nawet pora roku i pora dnia przedstawione na obrazie mogły mieć symboliczny wymiar.  Wszystko po to, aby zaprosić widza do podjęcia wyzwania, jakim było rozszyfrowanie wizji artysty. Dlaczego Jacek Malczewski założył mnisi habit? Jakie nastroje towarzyszyły malarzom nokturnów? O czym „mówią” zwiędłe róże w wazonie namalowane przez Olgę Boznańską? Spróbujemy to rozszyfrować!

Czas trwania zajęć ok. 60 min.

Liczba uczestników w grupie do 15 osób.

Koszt: 8 zł od dziecka, opiekunowie wstęp bezpłatny.

Zapisy: (85) 740-77-41 lub 509 336 740.

MP/r