Międzynarodowy Projekt “Krokus” 2016

W bieżącym roku szkolnym już po raz kolejny uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Choroszczy biorą udział w międzynarodowym Projekcie „Krokus” współpracując w tym zakresie z Żydowskim Muzeum „Galicja” w Krakowie oraz Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holocauście. Na świecie przedsięwzięcie to funkcjonuje już od wielu lat, a każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację. Przesłaniem projektu jest umożliwienie jego uczestnikom poznania tematyki Holokaustu oraz uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw związanych z dyskryminacją, rasizmem, fanatyzmem, uprzedzeniami i nietolerancją.

W realizację w naszej szkole Projektu „Krokus” pod hasłem „Ocalić od zapomnienia” aktywnie zaangażowali się uczniowie klas I i II. Młodzież poznała idee i cele programu oraz okoliczności zagłady dzieci żydowskich podczas II wojny światowej.

W ramach projektu Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holocauście przesłało nam cebulki żółtych krokusów. We worek 8 listopada bieżącego roku przedstawicielki klas biorących udział w programie: Julia, Zuzanna, Milena, Elżbieta, Emilia, Karolina Adrianna oraz Martyna posadziły na skwerku przed szkołą cebulki krokusów. Krokusy sadzone są jesienią, aby wraz z końcem zimy rozwinęły się jako jedne z pierwszych kwiatów przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny.

Krokusy mają jednak przede wszystkim upamiętnić półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej. Kolor kwiatów nawiązuje także do żółtych gwiazd Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano zakładać białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

Z niecierpliwością będziemy obserwować wzrost i rozwój roślin oraz czekać aż pojawią się kwiatki, symbol nadziei i odradzającego się życia. Kwitnące wiosną krokusy przypomną gimnazjalistom o ich rówieśnikach, którzy stracili życie w wyniku Holocaustu i II wojny światowej. Rośliny uświadomią również wszystkim, iż nawet w obliczu najbardziej tragicznych zdarzeń, nowe życie odradza się, a nadzieja nie umiera.

W ramach projektu uczniowie naszej szkoły wezmą jeszcze udział w zajęciach na temat Holocaustu oraz w warsztatach antydyskryminacyjnych pod hasłem „Tolerancja jest ok”, kształtujących postawę szacunku wobec innych narodów, kultur i religii.

Wspólna realizacja Projektu „Krokus” będzie dla gimnazjalistów nie tylko doskonałą lekcją historii, ale przede wszystkim nauką szacunku do drugiego człowieka  i wrażliwości na ludzką krzywdę.

 

Ewa Zalewska

koordynator projektu