HistoriaWydarzenia

XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru 10 – 11 IX

W piątek 11.09.2015 roku w Białymstoku odbędzie się XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10 pod Pomnikiem Katyńskim, a skończy w kościele pw. Ducha Świętego na ul. Sybiraków 2.

Historia Marszu sięga 2000 roku, kiedy to przeszedł on po raz pierwszy, ulicami Białegostoku. W tym ważnym wydarzeniu wzięło udział ponad 6000 osób. Byli to głównie Sybiracy, młodzież szkolna, harcerze i kombatanci. Uczestnicy chcieli w ten sposób zamanifestować pamięć o ofiarach deportacji, zarówno tych od XVII wieku, jak i bliższych z okresu 1940 – 1956. W Marszach uczestniczyli m. in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów, Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Obecnie co roku w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru bierze udział ponad 13000 osób. W tym 10000 młodzieży oraz goście z zagranicy. Obchody to również ważne wydarzenie kulturalne.

Już dziś w czwartek 10 września o 19.00 na Stadionie Miejskim w Białymstoku, przy ul. Słonecznej 1, odbędzie się koncert znanych zespołów LAO CHE i KULT, sfinansowany ze środków budżetu miasta Białystok. Bilety w nierynkowo taniej cenie 10 zł są do nabycia u organizatora koncertu w Białostockim Ośrodku Kultury przy ul Legionowej 5.

Marszowi towarzyszyć będą specjalnie przygotowane wystawy: wystawa malarstwa Sybiraka – Ottona Grynkiewicza w Muzeum Wojska w Białymstoku, wystawa pt. „ Marsze Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. To już 15 lat…” przygotowana w sali kościoła pw. Ducha Św. przy ul. Sybiraków 2 przez Muzeum Wojska w Białymstoku oraz wystawa Oddziału IPN w Białymstoku pt. „ Nowe zniewolenie”. Pełny program obchodów na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku www.mwb.com.pl.

Program uroczystości:

10 września 2015 roku

godz. 10.00-18.00
Wystawa pt. „Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru – To już 15 lat” przygotowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku
Wystawa pt. „Nowe zniewolenie” przygotowana przez Białostocki Oddział IPN.
(Obie wystawy znajdują się w dolnej części kościoła pw. Ducha Św., w Białymstoku, ul. Sybiraków 2)

godz. 10.00–20.00
Zwiedzanie Muzeum Wojska w Białymstoku – wystawa malarstwa Ottona Grynkiewicza (ul. Kilińskiego 7)

godz. 19.00
Koncert zespołów Lao Che i Kult, zorganizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury (Stadion Miejski, Białystok, ul. Słoneczna 1, godz. 19.00)

11 września 2015 roku

godz. 8:00
Święta liturgia w Katedralnej Cerkwi pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku celebrowana przez Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

godz. 10.00
Zbiórka uczestników Marszu przy Pomniku Katyńskim:
– hymn państwowy,
– powitanie zebranych i wprowadzenie do tematu XV Marszu – Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź,
– błogosławieństwo uczestników Marszu w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim,
– przemarsz do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2, ulicami: Świętojańską, Branickiego, Piastowską.

godz. 11.30
Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego celebrowana przez JE abpa prof. dr hab. Edwarda Ozorowskiego Metropolitę Białostockiego. Homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Adam Skreczko

godz. 12.30
Uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka:
– hymn Związku Sybiraków,
– modlitwwojenne wspomnienia choroszcz 2015 okładkaa za zmarłych Sybiraków w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim,
– wystąpienia okolicznościowe,
– apel poległych zakończony salwą honorową – żołnierze 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
– złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

 Na marsz zaprasza Prezydent Miasta Białegostoku, Związek Sybiraków oraz Muzeum Pamięci Sybiru.

Wszystkim poszukującym informacji o Sybirakach z Choroszczy i okolic polecamy książkę „Wspomnienia wojenne” wydaną przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

mat. org., oprac. red.