Piękne tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Kultywowanie w przedszkolu tradycji spełnia ważną rolę w wychowaniu młodego pokolenia. W okresie świąt Bożego Narodzenia, w grupie przedszkolnej (oddział w Kruszewie) odbyły się zajęcia, podczas których dzieci poznały tradycje świąteczne. Bliżej omawialiśmy symbolikę świąt: strojenie choinki, składanie życzeń świątecznych, dzielenia się opłatkiem, spożywanie wieczerzy wigilijnej…

Bardzo ciekawą i pożyteczną była wycieczka do Podlaskiego Centrum Kultury Ludowej w Osowiczach na warsztaty bożonarodzeniowe pt. „Gwiazdka w skansenie”. Uczestniczyliśmy tam wspólnie z nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej w Kruszewie w zajęciach muzycznych, wspólnie kolędowaliśmy, wykonywaliśmy tradycyjne ozdoby na choinkę, uczestniczyliśmy w fascynującym pokazie wypiekania opłatków i wykonywania pocztówek.

Tradycje Bożonarodzeniowe były inspiracją do zaproszenia rodziców dzieci na spotkanie wigilijne do naszego przedszkola. Dzieci wcześniej samodzielnie wykonały prezenty dla swoich rodziców: szopkę bożonarodzeniową oraz śpiewnik z kolędami, który świątecznie ozdobiły. Rodzice zaś przygotowali smaczne potrawy na stół wigilijny i wspólnie z nami kolędowali.

Monika Pawłowska