Edukacja

VI Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Szkole Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Kruszewie

Śpiewanie kolęd to bardzo piękny zwyczaj, który pielęgnujemy w naszej polskiej tradycji. Polska posiada najwięcej pieśni bożonarodzeniowych (ok. 200 i 400 pastorałek), żaden kraj na świecie nie może pochwalić się takim zbiorem. Tradycja chrześcijańska zezwala na śpiewanie kolęd do 2 lutego do Święta Ofiarowania Pańskiego zwanego popularnie Świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Czynimy zadość tej pięknej tradycji i spotykamy się na Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek.

W tym roku  11 stycznia  po raz szósty w Szkole Podstawowej w Kruszewie zabrzmiały dźwięki kolęd i pastorałek. Gościliśmy uczniów ze szkoły w Złotorii, z Zespołu Szkół w Choroszczy, w Tykocinie, i w  Zabłudowiu. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Burmistrz Choroszczy – Robert Wardziński.

 Uczestników oceniała komisja w składzie: ks. Wojciech Trzaska – prowadzący zespół „Winnica”, przewodniczący komisji; Pan Karol Konrad Masztalerz – prowadzący scholę „Boże echo”, organista w parafii katedralnej, Pani Dorota Pękacka – drugi dyrygent chóru Uniwersytetu w Białymstoku, Pani Alina Trypuz – przewodnicząca zespołu ludowego „Narwianki”.

W radosny kolędowy nastrój, wszystkich zgromadzonych na sali wprowadził szkolny zespół „Narwiańskie Kruszynki” który zaśpiewał pastorałkę „Gore gwiazda”.

Uczestnicy konkursu byli oceniani w trzech kategoriach: kl.0-I, kl. II -III, kl. IV-VI.

Po raz kolejny została przyznana  Nagroda  Publiczności, którą  wybierali  widzowie i uczestnicy.

W kategorii klas najmłodszych I miejsce wyśpiewała Weronika Księżopolska z Zespołu Szkól w Choroszczy, II miejsce zajął Tomek Malinowski, z tejże szkoły, III miejsce  Filip Dziejma ze Szkoły w Kruszewie.

W klasach II-III jury przyznało 4 wyróżnienia. Otrzymali je: Oliwia Zembko (SP Złotoria), Antonia Zajkowska (SP Zabłudów), Julianna Xhaji (ZS w Choroszczy), Weronika Kociakowska (SP Kruszewo).

Natomiast I miejsce zajęła Natalia Szczygielska (ZS w Choroszczy), II Melania Postlep (ZS w Choroszczy), III miejsce Gabriela Cieśluk (SP Kruszewo).

W kategoriach klas IV-VI przyznane zostały 3 wyróżnienia: Emilia Kalicka (SP Złotoria), Martyna Kosakowska (SP Kruszewo), Ewelina Mińczuk (SP Zabłudów).

I miejsce wyśpiewała Aleksandra Kraczyna (SP Zabłudów) pastorałką „Gore gwiazda Jezusowi”; II miejsce zajęła Kamila Jabłońska (ZS w Tykocinie), zaśpiewała „Mario, czy już wiesz”, III miejsce Aniela Popko (ZS w Choroszczy) z „Kołysanką dla Jezusa”.

Nagrodę Publiczności otrzymała jedna z najmłodszych uczestniczek- Natalia Jabłońska (SP Złotoria), która urzekła publiczność swoim występem.

Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi za objęcie naszego konkursu honorowym patronatem i wsparcie finansowe przy  zakupie nagród.

Również Panu Karolowi Masztalerzowi za zasponsorowanie kalendarzy dla wszystkich uczestników (w tym roku było ich aż 51!).

Jury za poświęcenie swojego wolnego czasu i trud włożony w słuchanie i ocenianie. Nauczycielom i opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Rodzicom naszej szkoły za pyszne ciasta, którymi pokrzepiliśmy nasze nadwątlone siły podczas przerwy.

Obsłudze szkoły za pomoc w przygotowaniach do konkursu.

Zapraszamy za rok do wspólnego kolędowania!

Katarzyna Cieśluk