Rząd gościł na Podlasiu: minister Schetyna i łaziki marsjańskie

Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna spotkał się dzisiaj (wtorek, 15 września 2015) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej z konstruktorami łazików marsjańskich. We wrześniu na  Europejskich Zawodach Łazików Marsjańskich w Podzamczu koło Chęcin drużyna Politechniki Białostockiej z robotem #next zdobyła drugie miejsce, tuż za ekipą z Kanady.  W poprzednich latach łaziki z Białegostoku trzy razy zwyciężały w University Rover Challenge – prestiżowych zawodach w Stanach Zjednoczonych.


Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej – Michał Grześ, Maciej Rećko, Maciej Baka, Michał Ostaszewski  – zaprezentowali dzisiaj dwa mistrzowskie łaziki marsjańskie: Hyperion 2 i #next. Konstruktorzy opowiadali o swoich projektach i międzynarodowych zawodach, w których uczestniczyli. Minister Grzegorz Schetyna pytał o źródła finansowania budowy łazików  i  o szanse komercjalizacji. Dziekan Wydziału Mechanicznego PB prof. Andrzej Seweryn przedstawił problemy z wdrożeniem prototypów mobilnych robotów. Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis  zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia funduszu, z którego można pozyskać środki na komercjalizację innowacyjnych studenckich projektów. Minister Schetyna podkreślił także, że absolwenci Politechniki cieszą się dobrą opinią wśród pracodawców.

Warto dodać, że w tym roku #next prezentowany był na światowej wystawie EXPO w Mediolanie, a w ubiegłym roku Hyperion 2 cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności odwiedzającej Brussels Innova – Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli.

ipr