Spotkanie DKK

W środę  25 stycznia odbyło się spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Choroszczy. Spotkaliśmy się, aby porozmawiać o książce Emmy Donoghue  „Pokój”.

Jest to opowiedziana głosem małego chłopca ciepła i wzruszająca powieść. Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i Mama zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo…

Porywająca historia o matce i synu oraz ich miłości pozwalającej przetrwać to, czego przetrwać niepodobna. To powieść przejmująca, chwytająca za serce, poruszająca najczulsze struny naszej wrażliwości. Emma Donoghue napisała „Pokój” pod wpływem wydarzeń z Austrii trwających 24 lata – tych wydarzeń, które zainicjował Josef Fritzla.

tekst Elżbieta Wróblewska

zdjęcia Wojciech Cymbalisty