Kultura

Teatr Polska w Choroszczy. Za nami „Piotruś i Wilk” przed nami „Rewolucja..”

20-21 maja w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbyły się Targi Sztuki, dzięki którym domy kultury i teatry miały możliwość nawiązania współpracy. Między innymi: zaplanowania objazdów czy wymiany doświadczeń. Delegacja instruktorki Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej na to wydarzenie zaowocowała współpracą z dwoma znakomitymi teatrami, których spektakle zostały zakwalifikowane do programu Teatr Polska 2015. Kooperacja polegała na przybyciu tychże teatrów do M-GCKiS w Choroszczy w celu zagrania spektaklu i przeprowadzenia warsztatów.

Pierwszy z nich „Piotruś i Wilk” autorstwa Sergiusza Prokofiewa w reżyserii Bernardy Bielenia w wykonaniu Białostockiego Teatru Lalek odbył się we wtorkowe po popołudnie 15 września w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Sądząc po reakcjach widowni w postaci wybuchów śmiechu i zachwytu, muzyczna bajka „Piotruś i Wilk” zrealizowana w konwencji teatru cieniowego zachwyciła dzieci. Wspaniała muzyka, kolorowe lalki, znakomita gra aktorów z pewnością   przyczyniły się do przeniesienia młodych, ale jakże wymagających widzów w magiczny barwny świat Piotrusia, który był łobuzem, ale bardzo dzielnym i mądrym.

 

Po spektaklu chętne dzieci, podzielone na trzy grupy wzięły udziału w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez aktorów BTL-u. Jedna gromadka uczestników uczyła się w galerii jak ułożyć dłonie, by rzucony cień przypominał kształtem wilka, zająca, pająka czy ptaka. W pracowni plastycznej na przeźroczystych kartach druga grupa malowała kolorowymi mazakami swoje bajkowe postacie. Z kolei w sali bibliotecznej dzieci w kółeczku uczyły się jak za pomocą dźwięków i gestów przedstawić np. wilka, ryby czy falujące wodorosty, tworząc zabawne opowiadanie.

Na wydarzenie przybyło mnóstwo gości. Sprzedano ponad 100 bilecików po 1zl. Z pewnością na długo zapadnie ono w pamięci dzieci, a może i rodziców.

A już 17 października coś dla dorosłych dzieci transformacji, dzisiejszych trzydziestolatków, którzy dorastali w czasach PRL-u i po jego upadku. Mowa o spektaklu pt. „Rewolucja Balonowa ”. Bilety do nabycia w biurze Miejsko- Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Więcej o spektaklu http://kultura.choroszcz.pl/?p=11968

Fot. i tekst Emilia Kosakowska