KulturaWydarzenia

Fantastyczne spotkanie w Choroszczy

Dnia 22 kwietnia 2017 roku w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbył się Podlaski Festiwal Fantastyki CHORCON 2017. Atrakcyjny program przyciągnął wielu sympatyków fantastyki, ale nie brakowało także tych, którzy w tym świecie stawiali swoje pierwsze kroki.

Od sobotniego poranka do późnych godzin nocnych centrum kultury wypełniały gry, spotkania, pokazy i warsztaty związane z szeroko rozumianą fantastyką. Uczestnicy zjechali do Choroszczy z całego województwa. Sercem festiwalu był Games Room (pokój gier), który przez większą część czasu pękał w szwach. Uczestnicy mogli tu nauczyć się grać w wiele gier bitewnych, planszowych i karcianych pod okiem instruktorów z Choroskiego Klubu Gier Planszowych, sklepu Bastion oraz Klubu Gier Bitewnych Owerwatch.

Drugim dużym blokiem były gry fabularne RPG, które skupiły wielu graczy przez wiele godzin. RPG (role-playing game ) czyli gra wyobraźni, w której gracze wcielają się w postaci i odgrywają je w świecie wykreowanym w wyobraźni przez narratora zwanego mistrzem gry. By pokazać, tym którzy nie wiedzą co to są gry RPG lub nie mieli nigdy okazji w nie zagrać odbyła się rozgrywka z publicznością. Uczestniczyli w niej doświadczeni gracze. Tego typu pokazowe otwarte sesje RPG są naprawdę rzadkością w Polsce, dlatego przez 5 godzin rozgrywki nie brakowało zainteresowanej widowni. Ponadto od rana do późnej nocy trwały rozgrywki dla chętnych.

Podczas festiwalu w Choroszczy nie zbrakło spotkań, warsztatów i prelekcji fantastycznych. Grupa
Żywia uczyła wszystkich chętnych, jak brać udział w LARPach – grach, które śmiało można określić improwizowanymi działaniami teatralnymi. Nie ma fantastyki bez literatury. O swoich książkach zawierających miejscowe baśnie i legendy ocierające się o fantastykę opowiadał Janusz Koronkiewicz lokalny pisarz, którego książki cieszą się dużą popularnością nie tylko w gminie Choroszcz. O baśniowych i fantastycznych historiach i miejscach opowiadał Jan Adamski – regionalista z Choroszczy. Ponadto w bloku spotkań mogliśmy usłyszeć wykłady o fantastycznych światach, Gwiezdnych Wojnach oraz o korzyściach płynących z czytania Science-Fiction.

Wielką niespodzianką i wyróżnieniem dla imprezy było pojawienie się Grzegorza Kozubskiego – Smoka Fandomu (tak określa się osoby, które maja bardzo wielki wkład w rozwój fantastyki polskiej), który przybył na Chorcon między innymi w celu poznania grup i osób, które mogłyby wspomóc organizację Polconu 2019. Polcon jest to najstarszy i największy festiwal fantastyki w Polsce, który co roku odbywa się w innym mieście. Wiele na to wskazuje, że znów po ponad dwudziestu latach odbędzie się w Białymstoku! Mamy nadzieję, że Choroszczański festiwal będzie impulsem, który pobudzi fantastów z Choroszczy i Podlasia do życia, a kolejne imprezy będą jeszcze lepsze. W tym miejscu warto wspomnieć, że lista zapisów uczestników zamknęła się na ponad 170 wpisanych osobach w biurze festiwalu. Oznacza to, że II edycja Podlaskiego Festiwalu Fantastyki Chorcon ma racje bytu i na pewno odbędzie się już za rok, więc kolejna dawka fantastyki niezawodnie zawita w Choroszczy w przyszłym roku.

Chorcon – Podlaski Festiwal Fantastyki odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Choroszczy – Roberta Wardzińskiego.

Festiwal odbył się dzięki wolontariackiej pracy wielu osób prywatnych i zrzeszonych w klubach gier oraz partnerom, którym dziękujemy serdecznie za poświęcony czas i energię, dzięki czemu w Choroszczy mogła odbyć się taka niesamowita impreza. Organizatorem festiwalu było Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.
Serdecznie dziękujemy partnerom: Bastion – Gry Planszowe i Karciane, Żywia – Białostocki Klub LARPowy, Klub Gier Planszowych i Karcianych M-GCKiS w Choroszczy oraz Patronom Medialnym: Ostatnia Tawerna, Twoja Telewizja Regionalna, Głos Choroszczy, Gazeta w Choroszczy.