VI Turniej Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i Okolice”

W dniu 21 czerwca 2017 roku odbył się finał VI Turnieju Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i Okolice”. Głównym celem konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży wiedzy na temat naszej gminy, a także  kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i identyfikacji z „małą Ojczyzną”.  Tegoroczny Turniej odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Choroszczy Pana Roberta Wardzińskiego.

W finale konkursu wzięło udział sześć drużyn, które uzyskały najlepsze wyniki w pierwszym etapie rozegranym 26 maja bieżącego roku. Do pierwszej części turnieju przystąpiło 13 dwuosobowych drużyn z klas I-III gimnazjum oraz klas VI szkoły podstawowej. Polegała ona na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę uczestników na temat historii, pomników przyrody, zabytków i instytucji gminy Choroszcz.

Natomiast  finałowa rozgrywka Turnieju składała się z siedmiu rund, podczas których dwuosobowe zespoły miały za zdanie rozpoznać postacie związane z naszym miastem, wykazać się wiedzą z zakresu symboli, architektury czy topografii Choroszczy i okolic oraz znajomością flory i fauny Narwiańskiego Parku Narodowego.

Bardzo interesująca okazała się ostatnia konkurencja. Zespoły przygotowały i przedstawiły prezentacje multimedialne na temat „Choroszczańscy mecenasi, artyści, pasjonaci na przestrzeni wieków i ich dokonania”. Uczestnicy Turnieju w ciekawy sposób przybliżyli sylwetki i dokonania fundatorów oraz artystów, którzy przez stulecia zamieszkiwali lub tworzyli w Choroszcz i okolicy czerpiąc inspiracje do swojej twórczości z uroku, historii i dziedzictwa tej „małej Ojczyzny”. Uczniowie przedstawili również działania miejscowych pasjonatów, dzięki którym Choroszcz może się rozwijać pamiętając o przeszłości. Prezentacje zawierały wiele interesujących informacji, zdjęć, cytatów.

Jury, w którym zasiadły pani Marta Owczarczuk wicedyrektor Zespołu Szkół w Choroszczy oraz pani Anna Dąbrowska – Czochańska wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, pogratulowało wszystkim uczestnikom wiedzy na temat naszej gminy oraz podkreśliło bardzo wysoki i wyrównany poziom tegorocznego Turnieju. Warto zaakcentować, iż walka o pierwsze miejsce trwała do ostatniej rundy. Decydująca o zwycięstwie okazała się punktacja przyznana za prezentację multimedialną.

Najlepiej swoją „małą Ojczyznę” znają uczennice z klasy III D: Izabela Sawicka i Anna Maria Wrona. Drugie miejsce wywalczyła  klasa III b reprezentowana przez Annę Kaczmarek i Paulinę Śleszyńską.  Trzecią lokatę w konkursie zajęły dziewczęta  z klasy III C: Karolina Kluczyńska i Weronika Rytwińska.

Dziękujemy Burmistrzowi Choroszczy Panu Robertowi Wardzińskiemu za ufundowanie nagród i osobiste ich wręczenie laureatkom  VI Turnieju Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i Okolice” 23 czerwca podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Turnieju w przyszłym roku szkolnym.

 

organizatorzy
Ewa Zalewska, Anna Kozłowska