Ogórki są dobre w każdą pogodę! 18. Dzień Ogórka w Kruszewie

Miłośnicy „zielonego złota” z Kruszewa i okolic – jak można nazwać popularne ogórki – tłumnie odwiedzili Kruszewo, gdzie odbył się już 18. Ogólnopolski Dzień Ogórka.

Nim impreza się rozpoczęła, zebrani uczestniczyli w polowej mszy świętej celebrowanej przez ks. dra Bogusława Kieżela, proboszcza parafii w Konowałach. Następnie wszystkich zgromadzonych serdecznie powitał Robert Wardziński burmistrz Choroszczy, który tym samym oficjalnie otworzył 18. Dzień Ogórka w Kruszewie.

Wystawcy zadbali o to, by odwiedzający mogli nabyć unikatowe w skali kraju produkty lokalne: ogórki, kapustę, chleby, wędliny czy miody. Nie brakowało wspaniałego rzemiosła: wyrobów drewnianych i ceramiki. Mimo deszczu, pogoda ducha nie opuszczała uczestników imprezy. Dziesiątki osób wzięły udział w konkursach rzutu ogórkiem, niejedna otrzymała upominek za celność. Nie zabrakło oczywiście ogórków, a ich największym smakoszem okazał się Sławomir Halicki, który najszybciej obrał i zjadł pół kilograma zielonego złota Kruszewa i okolic.

Na scenie królowały najpierw Klepaczanki – zespół od lat przynoszący sławę całej gminie Choroszcz, następnie publika miała przyjemność wysłuchać śpiewającej i muzykującej rodziny Lewkowskich, czyli zespołu Dobrzyniaków z Dobrzyniewa Dużego oraz kapeli Czarnowiaków z Czarnej Wsi Kościelnej. O dobry humor gości zadbał kabaret Zryw, również z Czarnej Wsi Kościelnej.

Najsmaczniejszą potrawę z ogórkiem w roli głównej przygotowała Alina Bruszewska. Jej kruszewski ogórek w sałatce z kurkumy zdobył podniebienia jury, a pani Alina wygrała piękny mikser. Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego, wręczył tę nagrodę ufundowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – instytucję, która od lat wspiera nasz wyjątkowy nadnarwiański festyn.

18. Ogólnopolski Dzień Ogórka – imprezę pełną smacznych ogórków, zakończył porywający do tańca koncert zespołu 4EVER. Lider formacji Rafał Woźniewski przypomniał i pierwszy wielki hit grupy – „Kochanków miałaś wielu”, i nowość – „Letnią historię”. Tancerze: Artur Andrelczyk i Krzysztof Twarowski z powodzeniem zagrzewali do wspólnego tańca liczną kruszewską publiczność.

Burmistrz Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Urząd Miejski w Choroszczy, Szkoła Podstawowa im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Kruszewie, mieszkańcy wsi Kruszewo, oraz Stowarzyszenie „Kruszewskie Warzywa Herbowe” – organizatorzy Dnia Ogórka zapraszają na kolejne ogórkowe święto, które odbędzie się w Kruszewie już w pierwszą niedzielę września 2018 roku.

Sponsorami tegorocznej imprezy byli: producent piwa marki Żubr, Casablanca Catering, Plus materiały budowlane oraz Wieża Kruszewo – nowa atrakcja turystyczna doliny Narwi. Dziękujemy wszystkim mediom, dzięki którym dobre ogórkowe przesłanie trafiło pod znużone deszczem strzechy – dziękujemy Twojej Telewizji Regionalnej, TVP3 Białystok, Polskiemu Radio Białystok, „Głosowi Choroszczy”, „Gazecie w Choroszczy” i wielu, wielu innym. Dziękujemy wszystkim handlowcom i wystawcom oraz jakże licznej, wiernej, rozsmakowanej w ogórkach herbowych i nadnarwiańskich rzeszy odwiedzających Dzień Ogórka. Wasza postawa utwierdza nas w przekonaniu, że ogórki są dobre na każdą pogodę!

 

WJC, Fot. KG/M-GCKiS