Instalacja Kultury: pierwsze spotkanie „W starym kinie”

Na ekranie Kina Zdrowie ponownie został wyświetlony film. “O północy w Paryżu” z projektorów szpulowych wyświetlił wyjątkowy kinooperator, pan Zdzisław, który magię kina zna doskonale. Przekonali się o tym zgromadzeni na pokazie widzowie, którzy żywo reagowali na to, co się działo na ekranie.

Kino Zdrowie budowało życie kulturalne choroszczan przez dziesiątki lat. Odbywały się tam pokazy dla mieszkańców, pacjentów, dla dzieci. Wielu z nas ma piękne wspomnienia związane z tym miejscem, a także ciekawe anegdoty. Po latach pokazy powracają, a pierwszy film wyświetlony został z projektora szpulowego!

Nie było to łatwe zadanie, gdyż wymagało zaangażowania wielu ludzi oraz instytucji! Pan Zdzisław, który zgodził się podjąć próbę wyświetlenia filmu, włożył wiele serca i sił, by przywrócić świetność sprzętowi i się udało: odtworzony został film Woody’ego Allena “O północy w Paryżu”. Widzowie poczuli magię kina, która wabiła zapachem studyjnych sal kinowych, a ścieżkę dźwiękową filmu ubarwiała szumem przewijających się klisz. Wejściówki na pokaz również wpisywały się w klimat starego kina, gdyż były oryginalnymi, zachowanymi sprzed kilkudziesięciu lat biletami, a uzyskać je można było całkowicie za darmo.

Na początku spotkania pan Zdzisław opowiedział o swojej pracy, co było okazją do żywego spotkania z historią kina. Podczas seansu doświadczyliśmy na własnej skórze, jak wyglądały projekcje sprzed ery video i DVD: zmieniały się szpule, a na ekranie widzieliśmy obraz filmowy jak za dawnych lat. Cały pokaz był niepowtarzalną okazją, by doświadczyć kina wszystkimi zmysłami, dzięki projekcji ze szpul. A o te w dzisiejszym świecie coraz trudniej!

Wiosną, gdy pracownicy Centrum rozmawiali z mieszkańcami gminy o kulturze, niejednokrotnie przewijał się wątek spotkań filmowych. W związku z tym powstała inicjatywa “W starym kinie”. Przez dwie ostatnie i dwie pierwsze środy września i października o godz. 18:00 spotykamy się w Kinie Zdrowie, by wspólnie oglądać filmy, które zostały wybrane przez mieszkańców Choroszczy.

Z całego serca dziękujemy panu Zdzisławowi, dzięki któremu mogliśmy obejrzeć tak wyjątkowy seans. Dziękujemy szpitalowi w Choroszczy – Dyrekcji oraz pracownikom, którzy wsparli nas i dołożyli starań do realizacji projektu. Dziękujemy Wioletcie Kuć, która zgłosiła realizowaną inicjatywę, a także wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przebieg spotkania, szczególnie widzom. Zapraszamy na kolejne seanse!

Działanie Instalacja Kultury zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ inicjatywy lokalne 2017.

tekst: KG/M-GCKiS
foto: Marek Sokół

ORGANIZATORZY patronat medialny