Instalacja Kultury: spotkanie pasjonatów mocnych brzmień

Choroszczańskie Riffy są kolejną inicjatywą realizowaną w ramach projektu Instalacja Kultury. 24 października miłośnicy mocnych brzmień spotkali się w Centrum Kultury, by porozmawiać o choroszczańskiej muzyce. Zespół Nervovoohoży wraz z zaproszonymi przez nich muzykami – Anną Marią Korolczuk i Piotrem Sawickim wydali piosenkę pt. „Mówiłeś”, o której jeszcze będzie głośno!

Zespół Nervovoohoży zgłosił swoją inicjatywę „Choroszczańskie Riffy” w ramach projektu Instalacja Kultury. Tym samym członkowie grupy wraz z zaproszonymi przez nich muzykami nagrali i wydali piosenkę „Mówiłeś” (sł i muz. Andrzej Sztabelski). Realizacja materiału była niezwykłą przygodą, która integrowała środowisko muzyczne Choroszczy. Godziny spędzone w studiu zaowocowały nagraniem, z którego twórcy mogą być dumni. Utwór jest dostępny na CD. Bezpłatne egzemplarze nagrania można odebrać w Centrum Kultury.

W nagraniu udział wzięli: Anna Maria Korolczuk, Małgorzata Lewandowska, Dariusz Łuszcz, Krzysztof Malinowski (inicjator Choroszczańskich Riffów), Piotr Sawicki, Andrzej Sztabelski (autor muzyki i tekstu do utworu „Mówiłeś”), Rafał Zachowicz. Nagranie, mix i mastering Marek Kubik WeM Studio.

Płyta trafiła do rąk muzyków i gości przybyłych na spotkanie dotyczące choroszczańskiej muzyki – jej historii, teraźniejszości a także przyszłości. Czas upłynął w miłej atmosferze. Zostały przywołane postacie ważne dla muzyki w Choroszczy, której korzenie sięgają głęboko. Przywołano postać ks. Piotra Bożyka, u którego muzycy odbywali pierwsze próby, czy Franciszka Mocarskiego – wieloletniego dyrygenta Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Choroszczy. Również Jerzy Tomzik, który od lat prowadzi zespół Rytmy Czasów jest postacią, która bardzo wpłynęła na muzykę w Choroszczy i od lat dba o jej wysoki poziom. Wspomniane zostały też inne rockowe formacje, które działały w gminie.  Dziękujemy wszystkim, którzy od lat wspierają rozwój talentów. Jest to nieoceniona praca, która po latach procentuje.

Muzyków w Choroszczy jest wielu. Wiele jest też nurtów, z których się wywodzą. Łączy ich pasja. Dzięki niej rozwijają się i promują naszą gminę. Dziękujemy wszystkim, którzy wpisali się w historię muzyki w Choroszczy oraz obecnym na spotkaniu i ich mentorom za czas i energię włożoną w rozwój pasji.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017.

tekst: KG/M-GCKiS

foto: Marek Sokół

Projekt bez tytułu