Kultura

Wieczór Historyczny w Pałacu Branickich – już 17 XI

W piątek 17 listopada o 18:00 w Pałacu Branickich w Choroszczy rozpocznie się Wieczór Historyczny. „Gawędę o Izabeli Branickiej” wygłosi Anna Dąbrowska. Następnie melomani muzyki dawnej będą mogli wysłuchać recitalu klawesynowego Urszuli Jasieckiej-Bury. Wstęp bezpłatny!

Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Sztuk Dawnych Imieniny Izabeli Branickiej 2017 organizowanego przez Fundację Pro Anima we współpracy z Muzeum Podlaskim.

Nieodłącznym elementem każdego Festiwalu są wykłady i gawędy dotyczące życia arystokracji w XVIII wieku z szczególnym uwzględnieniem Izabeli Branickiej z Poniatowskich. Przybliżają one publiczności mało znane fakty z życia Izabeli Branickiej a także innych rodów tworzących magnaterię w Polsce w XVIII wieku. Połączenie gawędy z muzyką kameralną cieszącą się wielką popularnością w każdej epoce, stanowi cenne uzupełnienie wielkich wydarzeń scenicznych i koncertowych, w które obfituje rokrocznie Festiwal Sztuk Dawnych.

Podczas recitalu zostanie przez Urszulę Jasiecką-Bury na klawesynie twórczość z czasów saskich. W 1757 roku został sprowadzony do białostockiej kapeli z Saksonii – Dominik Grabenbauer – organista i klawicymbalista. Jakie utwory ze sobą przywiózł do Białegostoku nie wiemy, ale prezentacja utworów kompozytorów związanych z dworem Sasów na klawesynie, będzie ciekawą próbą rekonstrukcji recitali jakie miały miejsce na dworze Branickich w XVIII wieku.
Choroszcz położona nieopodal Białegostoku posiada kilka zachowanych do naszych czasów zabytków wybudowanych przez Branickich. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Pałac Branickich (aktualnie muzeum wnętrz pałacowych) przypominają współczesnym swoich fundatorów – Izabelę i Jana Klemensa Branickich. Koncertu w ramach Imienin Izabeli Branickiej będzie doskonałą okazją do wspomnienia zasłużonej nie tylko dla Białegostoku Izabeli Branickiej.

URSZULA JASIECKA-BURY – (organy, klawesyn) ukończyła katowicką Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego. Studia te ukończyła z wyróżnieniem.  W 2005 roku letni semestr spędziła w Brukseli studiując w Koninklijk Conservatorium w klasie klawesynu Hermana Stindersa oraz klasie organów Luca Bastiaens. Swe umiejętności doskonaliła uczestnicząc w wielu organowych, klawesynowych i kameralnych warsztatów prowadzonych przez wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. Jest laureatką III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumii (2000). Od 2001 roku współtworzy Zespół Muzyki Dawnej „Parnassos”, z którym występuje w roli organistki i klawesynistki w kraju i za granicą. Wraz z członkami zespołu „Parnassos” w marcu 2004 roku zajęła II miejsce na konkursie muzyki barokowej w Wuppertal (Niemcy) oraz nagrała 2 płyty z muzyką XVII i XVIII- wieczną. Poza działalnością związaną z własnym zespołem występuje regularnie jako solistka a także kameralistka przyjmując zaproszenie zespołów kameralnych i orkiestr. Łącząc doświadczenia muzyka i organizatora roku prowadzi od 2004 festiwal „Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej” a od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Czechowicach-Dziedzicach.

tekst i graf. AD/MWP

Plakat_Imieniny-2017