Tygodzień Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej w Choroszczy

Tegoroczna 19. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej przebiegała pod hasłem ,,Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas”. 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła do realizacji w ramach Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 w grudniu 2015 roku. W ich ramach należy wykonać 169 zadań, które są swoistą instrukcją postępowania, aby zostawić świat lepszym dla kolejnych pokoleń.

Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej im Henryka Sienkiewicza w Choroszczy aktywnie włączyli się w realizację zadań, które miały na celu przybliżenie społeczności naszej placówki idei Celów Zrównoważonego Rozwoju. Na każdy dzień tygodnia zostało zaplanowane inne działanie. W poniedziałek na auli szkolnej został zaprezentowany projekt edukacyjny wykonany przez uczniów z klasy III b gimnazjum. Uczestnicy projektu wyeksponowali plakaty, zawierające informacje dotyczące krajów Globalnego Południa. Na wystawie znalazły się również prace plastyczne uczniów z klas IV-VII szkoły podstawowej oraz II gimnazjum, wykonane w ramach zajęć z p. Barbarą Raczkowską – Bobek oraz p. Beatą Cwalin.

Dominika i Partycja z klasy II b gimnazjum pod kierunkiem p. Ewy Zalewskiej przygotowały prezentację multimedialną o Celach Zrównoważonego Rozwoju. Odwiedziły klasy II gimnazjum oraz klasy VII szkoły podstawowej i przedstawiły informacje na temat okoliczności uchwalenia Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Przybliżyły również swoim koleżankom i kolegom 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju obejmujących szeroki zakres zagadnień, takich jak ubóstwo, głód, edukacja, zmiany klimatu, równość płci, zdrowie i sprawiedliwość społeczna.

We wtorek obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W naszej szkole czynna była poczta życzliwości, uczniowie i nauczyciele mogli nabyć kartki wykonane przez dzieci ze świetlicy. Każda kartka opatrzona była cytatem o wartościach i pozdrowieniem. Następnie za pośrednictwem listonoszek można było przekazać je ulubionej koleżance, koledze, wychowawcy, nauczycielom, dyrekcji oraz innym pracownikom szkoły. Uczniowie świetlicy pod kierunkiem p. Anny Kozłowskiej wykonali kilkaset kartek, które tego dnia zostały dostarczone adresatom.

We wtorek również p. Beata Jabłońska przeprowadziła w klasie III a lekcję godziny wychowawczej na temat ,,Wojna – pokój co to takiego?, podczas której uczniowie zastanawiali się, czym są konflikty zbrojne, wskazywali na mapie miejsca objęte działaniami wojennymi, poznawali przyczyny oraz skutki wojny.

W kolejnym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej naszą szkołę odwiedził członek Zgromadzenia Słowa Bożego z Kleosina, którego jednym z podstawowych zadań jest kształcenie przyszłych misjonarzy oraz szeroko pojęta animacja misyjna polskiego społeczeństwa. Ojciec Mieczysław Sagan przez 9 lat przebywał na misji w Ghanie, położonej w Afryce Zachodniej. Werbista opowiedział uczniom o życiu ludzi w tym dalekim kraju, ich zainteresowaniach oraz tamtejszym systemie edukacji. Przybliżył zwyczaje miejscowej ludności oraz pokazał ciekawe zdjęcia z tego egzotycznego państwa.

We czwartek uczniowie z klas VII oraz II gimnazjum uczestniczyli w lekcji otwartej ,,Czy wszystkie dzieci mogą chodzić do szkoły?”, przeprowadzonej przez p. Barbarę Joka. W czasie zajęć młodzież zastanawiała się nad wpływem edukacji na szanse życiowe człowieka. Uczniowie i uczennice poznali wyzwania związane z dostępem do edukacji na świecie i zastanawiali się nad swoim wpływem na ich rozwiązanie. Poszukiwali odpowiedzi na pytanie: „dlaczego w niektórych krajach Globalnego Południa nie wszystkie dzieci mogą chodzić do szkoły?”.

W piątek na auli szkolnej miał miejsce kiermasz ciast. Dochód w wysokości 360.44 zł został przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej , aby wspomóc kampanię „Świat bez głodu” niosącą pomoc żywnościową potrzebującym mieszkańcom i mieszkankom irackiego Kurdystnau. i ,,Akcję edukacja”, która stara się zapewnić transport do szkół dzieciom z dystryktu Antakya w Turcji oraz dzieciom przebywających tam uchodźców z Syrii. Sprzedażą ciast zajmowało się Szkolne Koło ,,Caritas” pod opieką p. Joanny Gaweł.

Tego dnia p. Ewa Zalewska przeprowadziła również warsztaty dla naszej młodzieży pod hasłem „Edukacja może zmienić świat”. Uczestnicy na początku zajęć przedstawili swoje skojarzenia na temat  “SZKOŁY W AFRYCE”.  Następnie obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im  podstawowe informacje na temat Kenii oraz systemu edukacji obowiązującego w tym kraju. Młodzież wzbogacona o nowe wiadomości obejrzała  film dokumentalny pod tytułem “Edukacyjny rozkład jazdy” zrealizowany przez młode Kenijki i Kenijczyków, którzy przeszli przez wszystkie szczeble edukacji i obecnie znajdują się na progu dorosłego życia. Poprzez osobiste historie i bardzo różne doświadczenia związane ze zdobywaniem wiedzy w Kenii oraz autorskie reportaże i wywiady młodzi ludzie opowiedzieli, jak wygląda edukacyjna droga w ich kraju. Dokument został nakręcony w konwencji podróży autobusem po tętniącym życiem Nairobi. Różne typy szkół na poszczególnych szczeblach edukacyjnej drabiny były kolejnymi przystankami w tej podróży.
Projekcja dokumentu pozwoliła uczniom skonfrontować ich dotychczasowe wyobrażenia  na temat szkolnictwa w Afryce,  z rzeczywistością przedstawioną na filmie. Młodzież chętnie wypowiadała się o swoich refleksjach po obejrzeniu dokumentu, o  tym co ją zaskoczyło w kenijskim systemie edukacji i w afrykańskich szkołach.   Następnie uczniowie pracując w grupach stworzyli plakaty prezentujące korzyści, jakie wynikają z dostępu do edukacji. Podsumowaniem zajęć było przedstawienie przez młodzież pomysłów na to, jak edukacja może zmienić świat.

Tydzień Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy to udana inicjatywa. Uczniowie z całą pewnością poszerzyli wiedzę o świecie, zapoznali się z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, jego różnorodnością kulturową, dostrzegli wagę edukacji oraz znaczenie pokoju na świecie.

Barbara Joka
Ewa Zalewska

.