Projekt M-GCKiS na II Ogólnopolskiej konferencji „Wolontariat w kulturze”

4 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się II Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w kulturze” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. M-GCKiS w Choroszczy prezentowało podczas wydarzenia działania podejmowane z wolontariuszami.

Wolontariat w kulturze to bardzo ważna część życia kulturalnego każdej instytucji. 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji 4 grudnia Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w kulturze”. Patronował jej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, który zaszczycił zgromadzonych swoją obecnością oraz wygłosił przemówienie, a także wziął udział w panelu dyskusyjnym. Zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury spotkanie było wypełnione rozmowami, warsztatami oraz sesją posterową. Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy znalazło się w elitarnym gronie pięciu zaproszonych przez organizatora ośrodków z  całej Polski do prezentacji działania, w które włączają się wolontariusze. Choroszczański ośrodek kultury reprezentowała delegacja z dyrektorem Przemysławem Waczyńskim na czele. Koordynator wolontariatu w M-GCKiS, Adam Kamieński, prezentował planszę zawierają skrót z działania „Granie w wolontariat. Choroszczańska Noc Gier”, które odbyło się w czerwcu tego roku. Jego opowieść cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników czerpiących inspirację z naszych wydarzeń. Swoim doświadczeniem podczas konferencji dzielił się też lider wolontariuszy Paweł Baradyn.

Wolontariat w Centrum Kultury w Choroszczy stale się rozwija. Jest to zasługa koordynatora – Adama Kamieńskiego, który poświęca wiele czasu i dokłada starań, by wolontariat w Centrum Kultury w Choroszczy kwitł,a także dzięki otwartej postawie ośrodka kultury i jego pracowników na nowe trendy i wyzwania. Udział w sesji posterowej podczas konferencji jest ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem dla gminy Choroszcz, która dzięki uczestnictwu w ogólnopolskich przedsięwzięciach staje się coraz sławniejsza na kulturalnej mapie Polski.

Zapraszamy każdego, kto ma potrzebę działania na rzecz społeczeństwa do dołączenia do grona wolontariuszy M-GCKiS. Jak powiedział minister Gliński podczas konferencji, wolontariat jest pięknym przejawem demokratycznego społeczeństwa, a dawanie siebie i dzielenie się dobrem to chrześcijańska postawa, którą możemy realizować poprzez wolontariat. Wystarczy zgłosić chęć pomocy w Centrum Kultury a pracownicy pomogą realizować kulturalne marzenia i potrzeby.

Wszystkim byłym, obecnym i przyszłym wolontariuszom Centrum Kultury w Choroszczy składamy najserdeczniejsze życzenia, by rozwijali w sobie to co dobre i piękne, a dzięki realizacji pasji otwierali drogę do szczęścia sobie i drugiemu człowiekowi – Dyrektor i zespół M-GCKiS.

tekst:KG/MGCKiS

foto: KG/MGCKiS i Alicja Szulc/NCK