KomunikatyZ Urzędu

Puk, puk! Podatki!

Powiedzenie narodów anglosaskich głosi, że jedną z kilku nieuchronnych prawidłowości, które z pewnością nas nigdy nie ominą, są to podatki. A na nie właśnie przychodzi czas. W gminie Choroszcz, kolejny rok z rzędu decyzje podatkowe mieszkańcom dostarczają sami urzędnicy.

Praktyka osobistego dostarczania przez pracowników magistratu decyzji podatkowych w gminie Choroszcz nie jest nowa. W roku 2018 przedsięwzięcie to Urząd Miejski w Choroszczy realizuje już po raz trzeci.

Dodatkowy obowiązek wzięło na siebie czworo pracowników urzędu, którzy po pracy, w godzinach popołudniowych, zwykle od 16.00 do 20.00 trudnią się tym zajęciem. Dziennie jedna osoba jest w stanie dotrzeć do ok. 200 gospodarstw domowych.
Okres dostarczenia decyzji podatkowych rozpoczął się 26 stycznia i potrwa do 30 marca 2018 roku. W tym czasie urzędnicy powinni skutecznie dostarczyć informacje o obowiązku podatkowym do 3400 podatników.

Czy taka praktyka się opłaca?

Urzędnicy zgodnie potwierdzają ten fakt. Przede wszystkim, dlatego że znamy naszych mieszkańców, bo również wywodzimy się z gminy Choroszcz, z tego względu możemy szybciej i skuteczniej do nich dotrzeć niż poczta – mówią pracownicy. Ponadto na bieżąco możemy sprawdzić czy nie zmieniły się adresy zamieszkania naszych obywateli – obowiązek zgłaszania zmian w tym zakresie spoczywa na mieszkańcach, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Ponadto, poprzez osobiste dostarczanie korespondencji, możemy wyjaśnić wiele innych interesujących mieszkańców spraw w zakresie funkcjonowania gminy – dodają urzędnicy. Dostarczanie korespondencji podatkowej ma więc dodatkowy, znacznie szerszy sens.

Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Tak – mówi burmistrz Choroszczy Robert Wardziński – dzięki naszym działaniom gmina także może zaoszczędzić. Przewidywane oszczędności to kwota blisko 12 tys. zł. Jest to znacząca suma, która, jeśli zostanie w naszym budżecie, na pewno to odczujemy, i na pewno spożytkujemy ją w inny sposób służący mieszkańcom.

Skoro podatki nas nie ominą i skoro w Choroszczy pracownicy magistratu zdecydowali się osobiście dostarczać korespondencję z tym związaną, warto z tego skorzystać. Aby jednak ustrzec się od niechcianych gości podszywających się pod urzędników, warto pamiętać, że pracownicy Urzędu Miejskiego w Choroszczy posiadają ze sobą specjalne dokumenty poświadczające ich tożsamość i zgodę Burmistrza na prowadzenie takiej akcji.