KulturaWydarzenia

Akcja Lato z Teatrem !

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zaprasza wszystkie dzieci do wzięcia udziału w akcji pt. Lato z Teatrem! Jest to cykl spektakli, które będą się odbywały w soboty co drugi tydzień w lipcu i sierpniu. Do zabawy i przygody dzieci ze sztuką wprowadzą teatry: Narwal, CoNieco oraz Pod Orzełkiem.
Wystąpią smoki, królewny, Stefek Burczymucha, złota rybka i wiele innych. Teatrzyki ubarwią kukiełki, lalki, maski, rekwizyty, aktorzy w barwnych strojach, muzyka, kolorowe scenografie.

Bileciki w cenie 5 zł do kupienia w biurze M-GCKiS i przed spektaklami

11. 07. 2015 r. (sobota) godz. 11:00, aula. Teatr Narwal „Złota Rybka”

Przed stu wiekami, gdzieś nad wielkim morzem… W małej chatce na skraju lasu, żył Jakub wraz ze swą żoną Laurą. Byli biedni, ale bardzo szczęśliwi. Jakub łowił ryby, a czasem przynosił Laurze małe bursztyny znalezione nad brzegiem morza. Żona w podzięce przędła nici i dziergała ciepłe swetry oraz skarpety, które ogrzewały zmarznięte stopy Jakuba podczas morskich wypraw. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie…”
Tak rozpoczyna się jedna z najbardziej znanych baśni, na której wychowało się wiele pokoleń. Uczy pokory i szacunku do otaczającego nas świata. Razem z rybakiem przemierzamy błękitne morze, próbujemy dokonać właściwych wyborów. Przedstawienie ma charakter interaktywny, mali widzowie biorą w nim czynny udział. Spektakl jest połączeniem gry żywoplanowej i animacji lalkarskiej. Przedstawienie wypełniają piosenki nawiązujące do tematu oraz studyjna muzyka.

25. 07. 2015 r. (sobota) godz. 11:00, aula. Teatr Co Nieco „Kolorowe wiersze”

Poeta spotyka w parku malarkę. Po krótkich żartach, postanawiają zająć się poezją. Za pomocą czarodziejskiej  zakładeczki do książki, zmieniają płotek w wielką księgę i po chwili, oczom widzów ukazują się bohaterowie wierszy dla dzieci z klasyki polskiej. Wszystkie postacie niosą pewną naukę dla widza a dodatkowo bawią swoją ciekawą formą. Lalki bohaterów są płaskie jak ilustracje wyjęte z książki i bajecznie kolorowe. Mają duże możliwości animacyjne a niektóre przybierają dziwne kształty (np. składają się jak mapa).  Malarka, która często zmienia się w Zakładeczkę, bardzo sprawnie wyciąga morał z każdego wiersza i robi wiele „psikusów” poecie. Wiersze – S. Jachowicza, M. Konopnickiej, J.I. Kraszewskiego oraz Jana Brzechwy.

08. 08. 2015 r.  (sobota) godz. 11:00, aula. Teatr Pod Orzełkiem „3x Królewna 3 x Smok”

Aktorzy opowiadają trzy historie o królewnach. Choć wszystkie bajki zaczynają się tak samo, to w zależności od charakteru królewny, Złośnicy, Beksy lub Roztropnej dalszy ciąg jest zupełnie inny. Dzieci utożsamiając się z bohaterkami bajki uczą się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub źle, a najlepszym orężem w walce z bajkowym Smokiem jak i codziennymi strachami jest uśmiech i rozwaga, a nie płacz i złość. Różnorodne formy lalek: kukły, maski, lalka trikowa. Muzyka Grażyna Kozłowska.

22.08 (sobota) godz. 11:00, aula. Teatr Pod Orzełkiem „Opowieści Starego Kredensu”

Spektakl zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu. Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiada legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu, który dobrocią pokonał smoka. Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę. Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa , gdzie rządzi król Wałek Pierwszy a w pobliskiej pieczarze hałasuje smok stworzony z tłuczka , drewnianych łyżek i foremek do ciasta. Chlebowa Kromka ożywa i nuci pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienia się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie. W trakcie spektaklu dzieci składają rycerskie ślubowanie przez
co powiększa się Zakon Rycerzy Grzeczności. Muzykę do spektaklu napisała Agnieszka Glińska.

Na zakończenie akcji LATO Z TEATREM spektakl i warsztaty dla dzieci

15. 09. 2015 r. (wtorek) godz. 17:00 Białostocki Teatr Lalek „Piotruś i WILK”
autor: Sergiusz Prokofiew
reżyseria: Bernarda Bielenia (ATB)
opracowanie plastyczne: Łucka Grzeszczuk
opieka pedagogiczna: Wojciech Szelachowski i Halina Zalewska-Słobodzianek

„Piotruś i wilk” to bajka muzyczna, którą Prokofiew napisał zarówno w wersji literackiej, jak i muzycznej. Tematy muzyczne suity orkiestrowej przedstawiają poszczególne postacie bajki: Piotrusia, jego Dziadka, Ptaszka, Kaczuszkę, Kota i Wilka. W spektaklu wykorzystane jest nagranie filadelfijskiej orkiestry pod dyrekcją Leonarda Bernsteina. Jest on teatralną ilustracją stworzoną do tej muzyki, w konwencji teatru cieniowego. Jednak lalki nie są czarno-białe. Przeciwnie.
To kolorowe, narysowane przez aktorkę, Łucję Grzeszczyk (która zresztą występuje w spektaklu razem z Izabelą Marią Wilczewską i Mateuszem Smacznym) postacie, które naprawdę żyją. Spektakl wprawdzie skierowany jest do najmłodszych widzów, ale ich rodzice też nie będą się nudzić. Za sprawą przepięknej scenografii i muzyki będą mogli powrócić do lat swojego dzieciństwa. A z bajki wyciągnąć morał.

– Każdy z nas ma swojego wilka, z którym musi się zmierzyć – mówi reżyserka. – „Piotruś i wilk” to bardzo mądra bajka.

O godzinie 17:45, po spektaklu widzowie będą mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach teatralno-plastycznych przygotowanych przez Białostocki Teatr Lalek.

Spektakl i warsztaty na zakończenie w ramach akcji  Teatr Polska

MGCKiS