Kultura

„Towarzyszki”, czyli o uczuciach kobiet PRL’u.

W niedzielę 17 lutego 2018 roku na scenie Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wystąpił Teatr Sirene wystawił spektakl „Towarzyszki”. Licznie zgromadzona widownia zobaczyła opowieść o losach dwóch kobiet, które splótł ze sobą jeden mężczyzna.Intuicyjnie wyczuwały swoją obecność, ale nie chciały odrzeć się ze złudzeń, które wypełniały ich życie.

Historia miłości w PRLu. Dwie kobiety, jeden mężczyzna. Relacje pełne niedomówień, tajemnic, półprawd. W konsekwencji złamanych kilka żyć. Jak zwykle bywa, tragiczny finał miał piękny początek. Urodziwe i młode kobiety, pełne marzeń i nadziei na powodzenie w życiu, zakochują się w Michale. Na początku jest cudownie – odwzajemnione uczucie, fascynacja, bliskość i akceptacja dają poczucie spełnienia i nie budzą podejrzeń. Jednak rozwój sytuacji sprawia, że kobieca intuicja nie może być spokojna. Gdy podwójne życie Michała sprawia mu zbyt wiele problemów, wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych „za chlebem” zostawiając obie kobiety bez wieści.

Spektakl przedstawił historie, które mogą dziać się obok nas. Traktował o romansach, komplikacjach rodzinnych, emigracji. Tematy trafiały do widzów, angażując publiczność emocjonalnie.

W spektaklu wystąpiły Marta Sadowska, która w 2016 roku odbywała staż w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Dorota Przybysz. Autorem scenariusza i reżyserem był Adam Łoniewski.

tekst: M-GCKiS

fot. Marek Sokół