EdukacjaZ Urzędu

Co to znaczy być patriotą? Burmistrza Choroszczy zapytali choroscy gimnazjaliści

Urząd Miejski w Choroszczy i Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego 11 kwietnia br. spotkało bardzo miłe wydarzenie: choroski magistrat odwiedziła grupa gimnazjalistów z miejscowej szkoły podstawowej, by przeprowadzić wywiad na temat postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.
Uczniowie, pod okiem Pań nauczycielek: Ewy Zalewskiej oraz Anny Kozłowskiej przeprowadzili wywiad w gabinecie Burmistrza, gdzie podzielili się dziennikarskimi rolami i część młodzieży zadawała pytania, a część, wykorzystując urządzania mobline, zarejestrowała całą rozmowę. Uczniowie biorący udział w projekcie, to: Aleksandra Ambrożewicz, Patrycja Chudzińska, Dominika Jacejko, Kacper Kulesza, Kinga Marciszewska, Weronika Mróz, Wiktoria Mróz, Amelia Szumska, Justyna Wiszowata.
Pytań nie było wiele, ale były one bardzo istotne, ponieważ dotyczyły rozumienia pojęcia patriotyzmu, w jaki sposób można być patriotą we współczesnym świecie, czym jest patriotyzm lokalny, a także jakich wskazówek można udzielić młodzieży w zakresie tego, co robić, aby być patriotą i jak w sobie doskonalić tę postawę. Burmistrz udzielił odpowiedzi akcentując przede wszystkim, iż patriotyzm to miłość do Ojczyzny, to wiedza o narodzie i jego historii, to szacunek do przeszłych, ale i obecnych pokoleń, to nieustanna praca – a w przypadku uczniów i młodych ludzi – nauka na rzecz zarówno tej wielkiej Ojczyzny, ale także tej naszej, lokalnej – Małej Ojczyzny.
Po zakończonej rozmowie, wszyscy wykonali sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle symboli Gminy Choroszcz.
Wizyta uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy w Urzędzie Miejskim w Choroszczy i przeprowadzenie wywiadu na temat patriotyzmu wynikała z podjętych przez społeczność szkoły przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także wynikała z działań zmierzających do uzyskania tytułu „Szkoły młodych patriotów” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu pn. „Szkoła młodych patriotów”; głównym celem konkursu jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego
W ramach zadań konkursowych uczniowie przeprowadzili sondaż wśród swoich kolegów – uczniów, a także nauczycieli i mieszkańców miejscowości oraz przedstawicieli społeczności lokalnej na temat postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego. Na tej podstawie zostanie stworzony kilkunastominutowy film, który będzie realizacją zadania konkursowego, a jednocześnie promocją patriotyzmu. Zostanie on zamieszczony na stronie internetowej szkoły oraz na profilu Facebook „Odkrywcy Małej Ojczyzny”.
Wizyta młodzieży w choroskim magistracie była ważnym wydarzeniem – nie często bowiem młodzi ludzie odwiedzają Urząd, a ponadto pytania o patriotyzm skłaniają do refleksji na temat naszych postaw w codziennym życiu.

UM