Edukacja

IV Turniej Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i Okolice”

W środę  17 czerwca 2015 roku w ramach obchodów XXXIV Dni Choroszczy w Zespole Szkół w Choroszczy odbył się finał IV Turnieju Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i Okolice”. Głównym celem konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży wiedzy na temat naszej gminy oraz kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i identyfikacji z „małą Ojczyzną”.  Tegoroczny Turniej odbył się pod Honorowym Patronatem  Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego. W finale konkursu wzięły udział cztery drużyny, które uzyskały najlepsze wyniki w pierwszym etapie rozegranym 27 maja bieżącego roku. Do pierwszej części turnieju przystąpiło 19 dwuosobowych drużyn z 10 klas gimnazjum. Polegał on na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę uczestników na temat historii, tradycji, zabytków i instytucji gminy Choroszcz.

Natomiast  finałowa rozgrywka Turnieju składała się z siedmiu rund, podczas których dwuosobowe zespoły miały za zdanie rozpoznać postacie związane z naszym miastem, wykazać się wiedzą z zakresu architektury czy topografii Choroszczy i okolic oraz znajomością flory i fauny Narwiańskiego Parku Narodowego. Bardzo interesująca okazała się ostatnia konkurencja. Zespoły miały za zadanie przygotować prezentację multimedialną pt. „Choroszcz za czasów Branickich”. Uczniowie w twórczy  sposób przedstawili postacie Jana Klemensa i Izabeli Branickich oraz ich dokonania i wkład w rozwój Choroszczy. Gimnazjaliści wcielili się w  role przewodników turystycznych po naszym miasteczku pokazując budowle i obiekty, które istnieją po dzień dzisiejszy, a powstały z inicjatywy rodu Branickich. Zaciekawiona publiczność chętnie udała się w  ten wirtualny spacer. Jury, w którym zasiadły Gabriela Horba i  Anna Dąbrowska – Czochańska, pogratulowało wiedzy na temat gminy Choroszcz oraz zaangażowania w rywalizację. Najlepiej swoją „małą Ojczyznę” znają uczniowie z klasy III A: Aleksandra Dąbrowska i Marcin Piszczatowski. Drugie miejsce wywalczyła  klasa II C reprezentowana przez Krzysztofa Radłowskiego i Szymona Leszczyńskiego.  Trzecie miejsce zajęły dziewczęta  z klasy III b  w składzie: Aleksandra Krukowska, Katarzyna Smalak. Podczas rozgrywki finałowej Turnieju wykorzystano tablicę multimedialną, na której wyświetlano drużynom i publiczności zadania konkursowe i odpowiedzi oraz prezentacje multimedialne. Pozwoliło tu uatrakcyjnić zmagania oraz umożliwiło włączenie do wspólnej zabawy  widzów, którzy nie tylko dopingowali rywalizujące zespoły, ale również sami mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Choroszczy i okolic.

Dziękujemy Burmistrzowi Choroszczy Panu Robertowi Wardzińskiemu za ufundowanie nagród, zostaną one wręczone 26 czerwca podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Turnieju w przyszłym roku szkolnym.

organizatorzy

Ewa Zalewska, Anna Kozłowska