VII Turniej Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i Okolice”

W piętek  8 czerwca 2018 roku w ramach obchodów 37. Dni Choroszczy w  Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy odbył się finał VII Turnieju Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i Okolice”. Głównym celem konkursu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat naszej gminy oraz kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i identyfikacji z „małą Ojczyzną”.  Tegoroczny Turniej odbył się pod Honorowym Patronatem  Burmistrza Choroszczy pana Roberta Wardzińskiego.

W finale konkursu wzięło udział pięć drużyn, które uzyskały najlepsze wyniki w pierwszym etapie rozegranym 22 maja bieżącego roku. Do pierwszej części turnieju przystąpiło 14 dwuosobowych drużyn z  klas VI i  VII  szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum. Polegał on na  rozwiązaniu quizu kahoot składającego się z 20 pytań jednokrotnego wyboru sprawdzającego wiedzę uczestników na temat historii, tradycji, zabytków i instytucji gminy Choroszcz.

Natomiast  finałowa rozgrywka Turnieju składała się z siedmiu rund, podczas których dwuosobowe zespoły miały za zdanie rozpoznać postacie związane z naszym miastem, wykazać się wiedzą z zakresu architektury czy topografii Choroszczy i okolic oraz znajomością flory i fauny Narwiańskiego Parku Narodowego.

Bardzo interesująca okazała się ostatnia konkurencja. Zespoły miały za zadanie przygotować kilkuminutowy filmik promujący gminę Choroszcz. Uczniowie w twórczy  sposób przedstawili najciekawsze miejsca, zabytki, pomniki przyrody na terenie gminy Choroszcz. Wszystkie filmiki zawierały wiele cennych historycznych informacji oraz lokalnych ciekawostek. Autorzy niektórych materiałów wcielili się w role przewodników turystycznych i zabrali nas na wirtualny spacer po najpiękniejszych i najciekawszych miejscach naszej gminy, przybliżając przy okazji legendy i opowieści z nimi związane.

Jury, w którym zasiadły pani Ewa Zawistowska dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy  i  pani Anna Dąbrowska – Czochańska wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, pogratulowało wszystkim uczestnikom Turnieju  wiedzy na temat gminy Choroszcz oraz zaangażowania w rywalizację.

Najlepiej swoją „małą Ojczyznę” znają uczennice  z klasy II B: Patrycja Chudzińska i Dominika Jacejko. Drugie miejsce wywalczyła drużyna reprezentująca klasę II A:  Katarzyna Markowska i Agata Roszkowska.  Trzecią lokatę zajęły dziewczęta  z klasy VII C  w składzie: Aniela Popko i Zuzanna Muczyńska.

Dziękujemy Burmistrzowi Choroszczy Panu Robertowi Wardzińskiemu za ufundowanie nagród i osobiste ich wręczenie laureatkom  VII Turnieju Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i Okolice” 22 czerwca podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Turnieju w przyszłym roku szkolnym.

organizatorzy
Ewa Zalewska i Anna Kozłowska